W Internecie można trafić na wiele skrótów i zapożyczeń, które nie zawsze są dla nas zrozumiałe za pierwszym razem. I mimo że część z nich pojawia się wielokrotnie, nie zawsze rozumiemy do końca ich znaczenie. Tak też jest z DIY. Co to tak właściwie jest?

Jeżeli potrzebujesz materiałów do wykonania przedmiotów kreatywnych sprawdź sklep dekolo.pl i zapoznaj się z ofertą.

Czym jest DIY?

Skrót ten można rozszyfrować jako angielskie do it yourself, czyli w wolnym tłumaczeniu zrób to sam. Jako DIY określa się wszelkiego rodzaju rękodzieło, sztukę użytkową i wiele elementów, które zamiast kupować gotowe, bądź zlecać fachowcom wykonujemy sami. I tak na przykład w kategorii DIY znajdziemy ręcznie robioną biżuterię, elementy dekoracyjne do domu i ogrodu, ale także wypieki czy instrukcje jak samodzielnie uczesać włosy. Opcji jest naprawdę bardzo wiele.

DIY w domu

Kreatywne spędzanie czasu stało się w ostatnich latach bardzo modne. Jeszcze kilka lat temu wszyscy chcieli mieć coś nowego i najlepiej drogiego. Dziś wiele osób szczyci się samodzielnym wykonaniem przedmiotów codziennego użytku. Samodzielnie zdobiona doniczka, dekoracja wykonana z zasuszonych kwiatów czy szkatułka malowana metodą decoupage to tylko niektóre sposoby na nadanie drugiego życia pozornie bezużytecznym przedmiotom. Część z nich może mieć funkcje użytkowe, część jest po prostu elementem wystroju. W obu przypadkach wskazana jest kreatywność. Mile widziane jest również połączenie DIY z zero west, czyli wykorzystaniem rzeczy, które normalnie byśmy wyrzucili i zastąpili je nowymi. Nie jest to jednak warunek konieczny.

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o DIY

DIY w życiu codziennym

Zasada zrób to sam sprawdza się nie tylko w elementach dekoracyjnych. Na co dzień wykonujemy wiele czynności, o których można by powiedzieć, że są DIY, choć często nawet nie jesteśmy tego świadomi. Tak jest na przykład z szyciem. Sami często szyjemy zasłony, firanki, ubranka dla dzieci, skracamy spodnie lub obszywamy poprute rękawy. Równie dobrze moglibyśmy to wszystko zlecić profesjonalnej krawcowej. Dodatkowo im coś jest bardziej kreatywne, tym bardziej jest DIY. Dla przykładu zwykłe cerowanie raczej nie poruszy rzeszy fanów, ale wystarczy, że przy okazji użyjemy ozdobnego ściegu bądź kontrastowego koloru nici i już staje się to interesujące.

Domowy salon fryzjerski

Myśląc o DIY, większość z nas w pierwszej chwili powie, że to chyba jakaś sztuka ozdabiania. To po części oczywiście prawda. DIY są wszystkie przedmioty w naszym domu, które zrobiliśmy sami. Również te, które mają jedynie ozdabiać nasze wnętrza. Jednak DIY zgodnie z zasadą zrób to sam jest również samodzielne układanie włosów. Możemy tak powiedzieć zarówno o zaplataniu warkoczyków jak i o samodzielnym farbowaniu włosów. Jeśli, zamiast pójść do fryzjera, sami cieniujemy sobie końcówki, również będzie to DIY. Co więcej, jeśli podczas pielęgnacji włosów wykorzystamy samodzielnie przygotowaną maseczkę, zrobioną ze składników dostępnych w swojej kuchni również będziesz DIY.

Kreatywność i samodzielność w działaniu to sposób na spędzenie wolnego czasu, oszczędność, ale również rozwój pasji, a czasami także dodatkowy zarobek. Będąc kreatywnym możemy poprawić swój standard życia, nie wydając jednocześnie majątku.