zdjęcie
Zmiana metody ustalania opłaty i stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi - to jeden z głównych tematów środowej sesji. Oto jakie zmiany czekają mieszkańców.
Od 6 września, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy mieszkaniec zobowiązany jest do segregacji odpadów komunalnych. W związku z powyższym samorządy zobowiązane są dostosować przepisy lokalne do zapisów ustawy. Piotrkowscy radni uchwałę w tej sprawie podjęli w środę (25 września).

- Do tej pory mieszkańcy mogli decydować w jaki sposób będą zbierać odpady, tj. segregować czy też nie. Z wejściem nowych przepisów właściciele nieruchomości stracili możliwość wyboru – relacjonuje Dorota Kosterska, Kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i zaznacza, że właściciele nieruchomości, którzy mają zadeklarowaną nieselektywną zbiórkę odpadów, muszą złożyć nową deklarację, w której należy określić selektywny sposób zbierania śmieci.
- W przypadku, gdy odpady nie będą segregowane, stawka opłaty wynosić będzie trzykrotność stawki podstawowej i określona będzie w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku Piotrkowa „karna” stawka wyniesie 33 zł od osoby zamieszkałej na nieruchomości. Za śmieci segregowane piotrkowianie płacą 11 zł od osoby.
Wzór deklaracji można pobrać

TUTAJ

.

Ponadto radni wprowadzili zmiany do tegorocznego budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wśród nich pojawiło się m.in nowe zadanie pn. "Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Szmidta".
- W wyniku kumulacji projektów dotyczących boisk przy Szkole Podstawowej nr 11 okazało się, że zaszła konieczność wybudowania "deszczówki". Inwestycje mają być wykonane równolegle w przyszłym roku budżetowym - czytamy w uzasadnieniu.
Zmienił się także harmonogram wykonania kilku innych zadań. Na 2020 rok przeniesiono:
- budowę boisk wielofunkcyjnych przy ul. Żwirki - ze względu na brak decyzji Ministerstwa Sportu o dofinansowaniu zadania w 2019 roku;
- budowę placu rekreacyjno-sportowego oraz boiska przy SP11 - po przeprowadzeniu przetargów okazało się, że złożone oferty przekraczają szacunkową wartość zamówienia oraz wartość kosztorysu inwestorskiego.