zdjęcie
Zmiana metody ustalania opłaty i stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi - to jeden z głównych tematów środowej sesji. Oto jakie zmiany czekają mieszkańców.
Od 6 września, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy mieszkaniec zobowiązany jest do segregacji odpadów komunalnych. W związku z powyższym samorządy zobowiązane są dostosować przepisy lokalne do zapisów ustawy. Piotrkowscy radni uchwałę w tej sprawie podjęli w środę (25 września).

- Do tej pory mieszkańcy mogli decydować w jaki sposób będą zbierać odpady, tj. segregować czy też nie.  Z wejściem nowych przepisów właściciele nieruchomości stracili możliwość wyboru – relacjonuje Dorota Kosterska, Kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i zaznacza, że właściciele nieruchomości, którzy mają zadeklarowaną nieselektywną zbiórkę odpadów, muszą złożyć nową deklarację, w której należy określić selektywny sposób zbierania śmieci.
- W przypadku, gdy odpady nie będą segregowane, stawka opłaty wynosić będzie trzykrotność stawki podstawowej i określona będzie w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku Piotrkowa „karna” stawka wyniesie 33 zł od osoby zamieszkałej na nieruchomości. Za śmieci segregowane piotrkowianie płacą 11 zł od osoby.
Wzór deklaracji można pobrać TUTAJ.

Ponadto radni wprowadzili zmiany do tegorocznego budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. Wśród nich pojawiło się m.in nowe zadanie pn. "Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Szmidta".
- W wyniku kumulacji projektów dotyczących boisk przy Szkole Podstawowej nr 11 okazało się, że zaszła konieczność wybudowania "deszczówki". Inwestycje mają być wykonane równolegle w przyszłym roku budżetowym - czytamy w uzasadnieniu.
Zmienił się także harmonogram wykonania kilku innych zadań. Na 2020 rok przeniesiono:
- budowę boisk wielofunkcyjnych przy ul. Żwirki - ze względu na brak decyzji Ministerstwa Sportu o dofinansowaniu zadania w 2019 roku;
- budowę placu rekreacyjno-sportowego oraz boiska przy SP11 - po przeprowadzeniu przetargów okazało się, że złożone oferty przekraczają szacunkową wartość zamówienia oraz wartość kosztorysu inwestorskiego.