Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piotrków Trybunalski

zdjęcie
Bazylika Mniejsza pw. św. Jakuba, taki tytuł będzie nosić piotrkowska Fara. Uroczysta msza św. odprawiona zostanie w sobotę (28.09) o godz. 11.30.
Wyjątkowa wartość zabytkowa, liturgiczna i duszpasterska spowodowały, że piotrkowska Fara zostanie podniesiona do godności bazyliki mniejszej.
- Jest to dowartościowanie naszego kościoła i Piotrkowa Trybunalskiego – mówi ks. Grzegorz Gogol, proboszcz piotrkowskiej Fary. – Jednak tytuł to nie tylko dowartościowanie, ale także obowiązki. Bazylika Mniejsza ma błyszczeć liturgicznie, wszystko musi być zgodnie z przepisami, musi być większa dostępność kościoła, by ludzie przybywający nie tylko z parafii, ale i z terenu mogli skorzystać z nawiedzenia tego kościoła, ze spowiedzi, komunii świętej.
W sobotę, 28 września odbędzie się uroczystość ogłoszenia decyzji papieża Franciszka wynoszącą kościół farny do godności Bazyliki Mniejszej. O godzinie 11:00 prelekcję o historii kościoła wygłosi ks. prof. Waldemar Gliński.
Natomiast o godz. 11.30 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem legata papieskiego ks. kard. Stanisława Ryłki. Podczas mszy zostanie odczytany dekret Papieża Franciszka ogłaszający kościół farny Bazyliką Mniejszą.

Na stronie kościoła farnego www.fara.piotrkow.pl będzie prowadzona na żywo transmisja z uroczystości.