Fotowoltaika to naturalna zamiana światła na prąd elektryczny przy wykorzystaniu komórek ogniw słonecznych. Określenie fotowoltaika, bądź w skrócie PV zawsze połączone jest z energią słoneczną. Nadmienione komórki ogniw słonecznych - tak nazywane cele - w większości wypadków wykonane są z czystego krzemu. Krzem tworzy niezwykle solidne formy sieci krystalicznej.

Fotowoltaika pozwoli wprost przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Pojedyncze ogniwo to jednakże zbyt mało (natężenie nieco przewyższa 0,5 V) – wygenerować może ponieważ najwyżej 2 W energii, więc zatem ogniwa łączy się szeregowo bądź jednocześnie w tak nazywane elementy fotowoltaiczne. Znajdują się one w specjalistycznej obudowie, jaka zabezpiecza je przed wilgotnością, rdzą, zabrudzeniami oraz szkodliwym naciskiem elementów powietrznych. Powiązane w większe kompleksy tworzą panele fotowoltaiczne. Urządzenia fotowoltaiczne są solidne oraz właściwie bezawaryjne natomiast przy tymże pewne dla otoczenia. Mogą być tworzone jako niezależne systemy o rozmaitej mocy – od paru watów do paru megawatów.

Prąd ze słońca

Ogniwem fotowoltaicznym określamy artykuł półprzewodnikowy, jaki ma za zadanie zmienić energię światła ciepłego w prąd elektryczny. Termin wywodzi się związania słów z języka greckiego, w jakim photos oznacza światło, i włoskiego, gdzie volt wychodzi od nazwiska badacza działań elektrycznych Alessandro Volty. Kiedy promienie słoneczne (natomiast konkretnie fotony) spadają na artykuł półprzewodnika o różnej formie, w ogniwie występuje rozbieżność potencjałów, więc natężenie elektryczne. Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, więc potrzebny jest element instalacji określany inwerterem (falownikiem), jaki odpowiada za przeistoczenie prądu stałego w zmienny.

Czemu właśnie ogniwa fotowoltaiczne?

Każdy człowiek oddziałuje na środowisko naturalne. Nie zawsze jednakże wiemy w jakim obszarze. Popularnością cieszą się dane o segregacji odpadów bądź oszczędzaniu wody. Jest jednakże zdecydowanie więcej istotnych terenów, w jakich nasze decyzje wpływają na środowisko. Decydując się na wyprowadzkę z mieszkań do domów wolnostojących, czasem nie zdajemy sobie sprawy, iż duże powierzchnie pod budowę domów i transmisja niebezpiecznych substancji do atmosfery w przebiegu produkcji energii elektrycznej oraz termicznej stanowią ogromną interwencję w systemy ekologiczne. Promienie słoneczne są dostępne właściwie z dowolnego miejsca na ziemi w dowolnych warunkach środowiskowych.

Z owego powodu, natomiast również ze względu na cenę wykształcenia (w zestawieniu do pozostałych zarzewi energii odnawialnej), panele słoneczne zdobywają teraz dużą popularność. Technika ta jako jedna spośród niewielu zapewnia uzyskanie energii odnawialnej w gospodarstwach domowych i gwarantuje pełną wolność od nadal rosnących cen energii ze źródeł tradycyjnych. Wykorzystanie paneli słonecznych pozwoli na uzyskanie 100% zapotrzebowania energetycznego oraz w konsekwencji zmniejszenie rachunków energetycznych właściwie do 0.

Więcej informacji

Sprawdź instalacje fotowoltaiczne pomorskie i dowiedz się więcej o realizacjach fotowoltaicznych - z 4oze.pl

Fotowoltaika – co kryje się za tym określeniem?