33 lata przyjaźni Piotrkowa i Esslingen oraz 22 lata wymiany uczniów

2 min czytania
33 lata przyjaźni Piotrkowa i Esslingen oraz 22 lata wymiany uczniów

Od ponad dwóch dekad młodzież z Piotrkowa i Esslingen buduje mosty przyjaźni i wzajemnego zrozumienia. Tegoroczne spotkanie w Mediatece 800-lecia pokazało, jak ważne są takie wymiany dla kształtowania europejskiej wspólnoty już od najmłodszych lat.

  • Mediateka 800-lecia w Piotrkowie miejscem wyjątkowego spotkania młodzieży z Niemiec
  • Spotkania pełne historii i integracji wzmacniają więzi między młodymi mieszkańcami Piotrkowa i Esslingen

Mediateka 800-lecia w Piotrkowie miejscem wyjątkowego spotkania młodzieży z Niemiec

W miniony wtorek, 13 maja, w sercu Piotrkowa Trybunalskiego odbyło się jedno z kolejnych spotkań młodzieży z miasta i jego niemieckiego partnera Esslingen am Neckar. To już 22. rok trwającej wymiany między uczniami obu miast, które od 1992 roku pielęgnują partnerskie relacje. Wydarzenie zgromadziło młodych ludzi, którzy nie tylko doskonalą swoje umiejętności językowe, ale przede wszystkim poznają kulturę i codzienne życie swoich rówieśników zza granicy.

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie, Piotr Bereska, podkreślił, że każda wizyta to szansa na budowanie trwałych więzi: Każdy wyjazd do Niemiec czy wizyta młodzieży z Esslingen u nas, to nie tylko szlifowanie języka. To przede wszystkim budowanie relacji.” Wymiana skupia się na uczniach szkół o profilu ekonomiczno-handlowym piotrkowskiej placówki oraz J. F. Kennedy’ego Schule w Esslingen.

Spotkania pełne historii i integracji wzmacniają więzi między młodymi mieszkańcami Piotrkowa i Esslingen

Program pobytu niemieckich uczniów obejmował nie tylko zajęcia edukacyjne, ale również zwiedzanie miasta i udział w wydarzeniach integracyjnych. Jednym z ważniejszych punktów była wizyta w Muzeum Dzieci Polskich ofiar totalitaryzmu w Łodzi, która pozwoliła młodzieży lepiej zrozumieć trudną historię regionu.

We wtorek uczestnicy wymiany mieli także okazję spotkać się z prezydentem Piotrkowa Juliuszem Wiernickim oraz przewodniczącym Rady Miasta Mariuszem Staszkiem. Podczas wizyty prezydent wręczył upominki, a młodzi goście obejrzeli film krótkometrażowy Następna stacja Piotrków Trybunalski” w reżyserii Adama Guzińskiego, który prezentuje zabytki i mieszkańców miasta.

To bardzo ważne, by od najmłodszych lat uczyć młodzież zarówno piotrkowską, polską, jak i niemiecką tego, że wszyscy żyjemy w europejskiej wspólnocie i jedności” zaznaczył prezydent Juliusz Wiernicki.

Jedna z uczestniczek tegorocznej wymiany podsumowała doświadczenia słowami: Najważniejsze jest to, że poznajemy nową kulturę, ludzi, a przy okazji naprawdę dużo się uczymy. Czasami są drobne trudności językowe, ale i tak świetnie się dogadujemy.”

Ta długoletnia współpraca pokazuje, jak wymiana międzyszkolna może stać się fundamentem dla porozumienia między narodami oraz inspiracją do dalszego rozwijania dialogu kulturowego.

Źródło: Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

Autor: krystian