Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – idealne miejsce na rozpoczęcie żeglarskiej przygody

Mazury to kraina geograficzna, która słynie z malowniczych jezior, lasów i licznych rezerwatów przyrody. Największą atrakcją regionu jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, który składa się z ponad 20 akwenów połączonych kanałami. Ten wyjątkowy trakt żeglarski możesz przepłynąć jachtem, łodzią motorową lub większym statkiem Żeglugi Mazurskiej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – znaczenie dla regionu

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich kiedyś pełnił przede wszystkim funkcje użytkowe. Pływanie po wodach było sposobem na podróżowanie i spławianie różnych towarów, np. drewna i zboża. Po jeziorach mazurskich pływali starożytni Galindowie i Krzyżacy. W tym okresie podejmowano liczne próby usprawnienia żeglugi. Z czasem transport wodny zaczął być wypierany przez transport kolejowy.

W drugiej połowie XVIII wieku rozpoczęto prace nad stworzeniem spójnego systemu umożliwiającego żeglugę pomiędzy jeziorami. W tym celu przekopano i pogłębiono liczne kanały. Od roku 1890 zaczęła bardzo intensywnie rozwijać się żegluga pasażerska, a rola transportu wodnego znacząco zmalała. Obecnie żegluga mazurska jest nastawiona głównie na turystykę. W przyszłości planowane jest poszerzenie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i stworzenie Wielkiej Pętli Mazurskiej, łączącej ze sobą jeziora znajdujące się pomiędzy Niegocinem w Giżycku a jeziorem Śniardwy. Nowy szlak umożliwiałby opłynięcie Wielkich Jezior Mazurskich dookoła, co stanowiłoby nie lada gratkę dla miłośników żeglarstwa z całej Europy.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – na czym polega jego fenomen?

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich biegnie z północy na południe, ma wiele odgałęzień i przecina się z innymi szlakami, w tym także kajakowymi. Początek szlaku znajduje się na jeziorze Brzozolasek, niedaleko miasta Pisz. Trasa kończy się na kanale w Węgorzewie. Po drodze żeglarze przepływają przez najpopularniejsze mazurskie jeziora, w tym między innymi:

● Nidzkie,

● Bełdany,

● Mikołajskie,

● Tałty,

● Jagodne,

● Niegocin,

● Kisajno,

● Mamry.

Długość szlaku w linii prostej wynosi 111 km. Średni czas przepłynięcia całości to ok. 7-10 dni. Trasa jest wyjątkowo piękna i malownicza, wiedzie przez dziewicze tereny, które stały się domem dla wielu dzikich zwierząt. Choć szlak nie jest bardzo wymagający, to jednak do jego przepłynięcia trzeba się odpowiednio przygotować. Tym, co może przeszkodzić Ci w ukończeniu szlaku w określonym czasie, jest pogoda, która na Mazurach bywa dosyć zmienna.

Dlaczego warto przepłynąć Szlak Wielkich Jezior Mazurskich?

Taka wyprawa jest przede wszystkim niezapomnianą przygodą. Pozwala zmierzyć się ze swoimi słabościami i obserwować dziką przyrodę z bliska. Dużą atrakcją jest możliwość nocowania na łódce lub pod namiotem. Po drodze czeka na Ciebie wiele wyzwań. Musisz przeprawić się przez wąskie kanały i śluzę Guziankę. Na trasie znajduje się też wiele mostów. Przepłynięcie pod nimi wiążę z koniecznością złożenia masztu. Będąc na szlaku, musisz też sprawnie omijać inne jednostki pływające, w tym przede wszystkim statki. Osiągnięcie celu daje ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać na Mazury?

Mazury to wyjątkowe miejsce na ziemi, gdzie możesz realizować się jako żeglarz, który krok po kroku odkrywa kolejne, fascynujące szlaki wodne. Jeśli coś nieustannie przyciąga Cię do tego miejsca, może to znak, że warto tu zamieszkać? Teraz będziesz mieć do tego świetną okazję, ponieważ w okolicy Mrągowa powstają luksusowe apartamenty na sprzedaż. Nieruchomości Mrągowo to inwestycja zlokalizowana w pobliżu jezior Czos przy Górze Czterech Wiatrów. Mieszkania wykończone w wysokim standardzie z widokiem na jezioro to idealne miejsce do życia dla każdego miłośnika wodnej żeglugi.

Poza Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich na Mazurach znajduje się wiele mniejszych i równie ciekawych szlaków wodnych. Pływając po nich, możesz zwiedzić tę wyjątkową krainę, poznać wielu wspaniałych ludzi i odkryć fascynujące miejsca, o których istnieniu dotychczas nie miałeś pojęcia.