Jaką myjkę do okien wybrać? Zwróćmy uwagę na te parametry!

Choć pewnie znajdą się osoby, które uwielbiają mycie okien, z pewnością większość z nas raczej tego nie lubi. Czynność ta wiąże się bowiem z długimi godzinami spędzonymi na pucowaniu szyb, które często i tak mają wiele smug. Na szczęście na rynku znajdziemy urządzenia, które ułatwią nam wykonywanie tej czynności. Jednym z nich jest specjalna myjka, dzięki której wyczyścimy nie tylko okna, ale także lustra czy kabinę prysznicową. Jaką myjkę do okien wybrać?

Myjka do okien – co to za urządzenie?

Myjki do okien to urządzenia bezprzewodowe, zasilane akumulatorem. Są bardzo poręczne i łatwe w użyciu. Możemy spotkać je w dwóch wersjach. Pierwsza z nich działa podobnie jak zwykła ściągaczka – zbiera wodę wraz z brudem, pozostawiając szybę bez żadnych zacieków. Jednak w przypadku akumulatorowych urządzeń woda dodatkowo zasysana jest do pojemnika – więc nie musimy nic wycierać na sucho.

Nieco inaczej działają parowe myjki do okien. Poza tym, że ściągają brudną wodę z szyby, to jeszcze wytwarzają parę, potrzebną do jej umycia. Posiadają więc dwa pojemniki – jeden na czystą wodę, a drugi na brudną. W zestawie znajduje się też specjalny pad z mikrofibry do spryskiwania i przetarcia powierzchni. Para wodna skutecznie rozpuszcza brud, nie wymagając dodatkowego szorowania i wykorzystywania środków czyszczących.

Jaką myjkę do okien wybrać?

Wiele osób, stojąc przed zakupem urządzenia do mycia szyb, zastanawia się, jaką myjkę do okien wybrać. Zwykłą czy parową? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Najważniejszą kwestią przy wyborze myjki będzie oczywiście jej rodzaj. Jak już wspomnieliśmy do wyboru mamy zwykłą myjkę działającą jak ściągaczka oraz parową. Oczywiście druga opcja będzie dużo bardziej skuteczna i opłacalna. Przede wszystkim dzięki parze szybciej usuniemy brud, a poza tym zużyjemy mniej wody.

Kolejną ważną kwestią będzie także akumulator. Przed wyborem konkretnego urządzenia sprawdźmy, jaki jest czas pracy na baterii, ile ładuje się akumulator oraz czy jest możliwość jego wymiany. Ta ostatnia opcja sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do umycia większą ilość okien. Wówczas jeśli urządzenie rozładuje się w trakcie mycia, zamiast czekać na naładowanie baterii, będziemy mogli ją szybko wymienić. Jedną z przydatnych funkcji może być też wskaźnik naładowania baterii, np. w postaci diody LED. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, kiedy urządzenie nam się rozładuje.

Wybierając myjkę do okien zwróćmy uwagę także na ergonomiczny uchwyt, który umożliwi nam wygodne trzymanie myjki i długotrwałą pracę z nią bez obawy, że urządzenie wysunie nam się z rąk. Ważne, by uchwyt był wykonany z trwałych materiałów. Najlepiej sprawdzi się tutaj guma. W kwestii ergonomii i łatwości obsługi niemniej ważną kwestią jest waga urządzenia. Jeśli będzie ono zbyt ciężkie, mycie okien może być bardzo męczące. Optymalna waga myjki mieści się zwykle w przedziale 600-700 g.

Jak wiadomo, w domu posiadamy okna w różnych rozmiarach. Aby ich mycie nie trwało długo, ważne, by ssawka miała odpowiednią szerokość. Najlepiej, gdy w zestawie mamy do wyboru ssawki w dwóch rozmiarach, dzięki czemu będziemy mogli je dopasować do różnych powierzchni.

Na koniec warto także sprawdzić dostępne akcesoria. Istotna będzie ilość i rodzaj dostępnych ssawek oraz pad ze spryskiwaczem. Czasami producenci dodają również dedykowane środki czyszczące.