Powiat Piotrkowski wspomina ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 roku
W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej, mieszkańcy naszego miasta razem z lokalnymi władzami uczcili pamięć pomordowanych przez NKWD w 1940 roku. To wydarzenie przypomina o tragicznych kartach naszej historii.
  1. 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej obchodzona w Piotrkowie Trybunalskim.
  2. Starosta Piotr Wojtysiak i radny-elekt Mariusz Stobiecki wzięli udział w ceremonii.
  3. Wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katynia złożyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
  4. Uroczystości upamiętniły Polaków zamordowanych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

W tym roku przypada 84. rocznica jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w polskiej historii – Zbrodni Katyńskiej. W naszym mieście, pod Pomnikiem Ofiar Katynia, odbyły się uroczystości, które zgromadziły licznych przedstawicieli lokalnych władz oraz mieszkańców. Starosta Piotrkowskiego, Piotr Wojtysiak, wraz z Mariuszem Stobieckim, radnym-elektem, na znak pamięci złożyli wieniec na pomniku.

Warto przypomnieć, że Zbrodnia Katyńska to masowe mordy na polskich oficerach, dokonane wiosną 1940 roku przez NKWD. Ofiary, które pochodziły z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie oraz Starobielsku, zostały zabite na rozkaz władz sowieckich. Te tragiczne wydarzenia dotknęły nie tylko same ofiary, ale również ich rodziny i bliskich, którzy przez lata borykali się z brakiem informacji oraz cenzurą prawdy.

Jarosław Olbrychowski, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 w Łodzi, podkreślił wagę pamięci o zbrodni oraz edukacji historycznej. "Oddajemy hołd Polakom pomordowanym na rozkaz władz sowieckich przez NKWD w 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Kijowie i Mińsku," powiedział podczas uroczystości.

Te wydarzenia są przypomnieniem o potrzebie pielęgnowania pamięci historycznej i są kluczowe dla zrozumienia naszej przeszłości. Dzięki takim uroczystościom przekazujemy młodszym pokoleniom wiedzę o naszej historii, która kształtuje tożsamość narodową i buduje naszą przyszłość na fundamencie pamięci i szacunku.


Powiat Piotrkowski