Wiosna na dworze napawa optymizmem. To piękny okres, który sprawia, że zapaleni ogrodnicy rozpoczynają prace porządkowe w ogrodzie. Czas na to, aby zastanowić się jakie prace wykonać, aby w okresie letnim można było podziwiać kwitnące krzewy ozdobne, drzewka owocowe i inne rośliny. Od tego, co aktualnie będzie się działo, zależy późniejszy wygląd ogrodu.
Czas na wiosenne porządki w ogrodzie
Pierwsze prace można wykonywać w okresie, kiedy przymrozki ustąpią już na dobre. Szczególnie należy zwrócić uwagę na noce. Pomimo tego, że w dzień ma się do czynienia z dodatnimi temperaturami, to noce mogą być zimne. Dopiero jak nocne przymrozki ustąpią, można pomyśleć o tym, aby usunąć osłony zimowe z roślin. Dla wielu z nich zima stanowi zagrożenie, dlatego m.in. przy korzeniach należy usypać odpowiednie kopczyki.
Skoro już drzewka kolumnowe i inne zostaną odsłonięte, czas na usunięcie starych i przesuszonych gałęzi. Wiosna to dobry czas na to, aby przycinać takie gałązki, które mogą tylko szkodzić. Należy przyciąć wszystkie iglaki oraz drzewka owocowe. Przycięcie jest o tyle ważne, że nie tylko poprawia estetykę roślin, ale także pozytywnie wpływa na ich wzmocnienie.
Staranne i precyzyjne przycinanie gałęzi
Jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę w trakcie przycinania, jest staranność i precyzja. Robiąc to byle jak, można być pewnym tego, że roślinom się tylko zaszkodzi. Nie można gałęzi miażdżyć. Warto także sprawdzić czy przycinanie odbywa się równo. Jeżeli ktoś ma tępe nożyce do cięcia, to powinien je naostrzyć lub wyposażyć się w nowe. Prawidłowo wykonane cięcia pomagają drzewkom i iglakom, chroniąc je przed przed rozprzestrzenianiem się chorób. W ten sposób młode pędy i pączki będą mogły się w prawidłowy sposób rozwijać.Czas na to, aby spojrzeć na trawy i inne miejsca, gdzie potrzebne są prace ogrodnicze.
Porządki na trawniku
Jeżeli ktoś ma już trawnik, to powinien wziąć się także za porządkowanie tego terenu, który wymaga usunięcia pozostałości po zaschniętych liściach. Jeżeli ktoś nie usunie w porę tych zanieczyszczeń, to wzrost trawy po jej wysiewie zostanie zakłócony. Dopiero można potem pomyśleć o tym, aby odpowiednio przygotować glebę pod wysiew, który powinien odbyć się w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja. Zawsze jednak trzeba uwzględnić panujące warunki atmosferyczne, aby móc w przyszłości cieszyć się zielonym "dywanem" dookoła domu. Chcąc wysiać trawę, należy zadbać o to, aby podłoże było lekko wilgotne. Jeżeli w ciągu kilku ostatnich dni miało się do czynienia z ulewnymi deszczami, to należy zrezygnować z wysiewu.
Wiosenne byliny i zioła
Początek wiosny to także dobry okres na to, aby posadzić byliny, które można umiejscowić m.in. na skalniakach. Wśród nich przoduje flok szydlasty. Jest to roślina, która może mieć białe kwiaty, a także niebieskie kwiaty z ciemnym oczkiem. Do wyboru jest także flok, który ma różowe i karminowo czerwone kwiaty. Wśród innych bylin, które można posadzić wiosną, znajdują się: zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, ubiorek wiecznie zielony. Początek wiosny to także dobry okres na rośliny cebulowe. Mowa tu o krokusach i tulipanach, które sadza się pod koniec roku. Jeżeli ktoś zdążył przed nastaniem pierwszych przymrozków, to z pewnością będzie mógł cieszyć się ich pięknym wyglądem już na początku wiosny.
Ta piękna pora roku to także dobry moment, na to, aby do ogrodu zaprosić różnego rodzaju zioła, które będzie można wykorzystać w przydomowej kuchni. Własnoręcznie wyhodowane zioła dają ogrom satysfakcji i zadowolenia.