Jeśli szukasz spoiwa do dużych powierzchni tkanin albo skóry, lub potrzebujesz preparatu, który pozwoli Ci kleić laminaty, fornir albo obrzeża – również plastikowe, dobrze trafiłeś. Kleje meblarskie to grupa klejów, których właściwości pozwalają na łatwe użycie do połączenia najróżniejszych materiałów. Czym się cechują?
Czy kleje meblarskie używane są tylko przez stolarzy i tapicerów?
Oczywiście nie! Te dwie grupy wykorzystują je powszechnie podczas wykańczania mebli – stąd zwyczajowa nazwa tej grupy spoiw – jednak znajdują one swoje zastosowanie również w innych gałęziach wytwórstwa, a także w budowlance. Przeglądając ofertę sklepu https://opaskikablowe.pl/pl/c/Kleje-meblarskie/91, spotkasz kleje przeznaczone do wykładzin dywanowych i dywanów, po których możesz chodzić bezpośrednio po klejeniu, ale nie tylko. Sklep internetowy Opaski Kablowe oferuje także spoiwa do materiałów izolacyjnych, które nadadzą się zarówno do wełny mineralnej, jak i styropianu czy styroduru, niezależnie od tego, czy chcesz je przytwierdzić do betonu, ceramiki, blachy, czy płyt drewnopochodnych.
Co musisz wiedzieć o kontaktowych klejach meblarskich?
Niestandardowa aplikacja
Jedną z podstawowych zalet korzystania z klejów meblarskich jest ich nietypowa forma. W przeciwieństwie do klejów płynnych, nakładanych pędzlem lub wyciskanych bezpośrednio z opakowania, te są rozpylane. Aerozol jest nieprzypadkowym wyborem, jako że kleje meblarskie charakteryzują się wysoką lepkością. Ponadto często nakłada się je na duże powierzchnie, a to szybciej uczynić korzystając z puszki z rozpylaczem; z drugiej strony ich dysze posiadają regulację kierunku i nieraz reagują na siłę nacisku palcem, co czyni ich użycie precyzyjnym i, dodatkowo, oszczędnym.
Zalety klejów meblarskich
Wodoodporność i niska reaktywność to zalety w zasadzie całej grupy. Jeśli jednak szukasz rzadszych cech, niektóre kleje meblarskie oferują dodatkowe profity, takie jak niemal nielimitowany czas otwarty (typowo możesz odczekać nie więcej niż godzinę między nałożeniem kleju, a połączeniem). Część produktów stosuje formuły, dzięki którym nie wchłaniają się w porowate materiały, inne natomiast są tak lepkie, że nie potrzeba silnego docisku, by wiązanie było mocne (ekstremalnym przypadkiem są kleje, które wystarczy nałożyć jedynie na jeden z elementów).
Czy nakładanie klejów meblarskich wymaga wiedzy i umiejętności?
Wręcz przeciwnie – po oczyszczeniu i osuszeniu klejonych powierzchni wystarczy nałożyć klej i odczekać kilka minut, a następnie ścisnąć ze sobą oba elementy. Pamiętaj jednak, aby uczynić to równomiernie i mocno – siła łączenia zależeć będzie od siły docisku. Warto zaopatrzyć się w wałek dociskowy, który znacząco usprawnia proces i zwiększa szansę uzyskania naprawdę trwałego wiązania.