dsc9058-1671537784
20 czujek tlenku węgla przekazał Urząd Miasta dla piotrkowskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Urządzenia trafiły dziś do rodzin wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Piotrkowski magistrat ufundował 20 czujników tlenku węgla dla Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na rok 2022 pod nazwą „Bezpieczne Miasto 2022”.
Strażacy podczas prowadzonej akcji profilaktycznej pn. „Z czujką czadu i dwutlenku węgla żyje się bezpieczniej" odwiedzili dzisiaj (20.12) mieszkańców miasta (wskazanych wcześniej przez MOPR) korzystających w swoich mieszkaniach z urządzeń węglowych lub gazowych. Akcja ma na celu zapobiec nieszczęściom, jak zatrucie tlenkiem węgla czy pożar, do których szczególnie dochodzi w okresie zimowym.

- Czujka tlenku węgla jest tak naprawdę jedynym urządzeniem, które może wykryć bezwonny, bezbarwny i zabójczy czad. Niestety zmysły ludzkie nie są w stanie w żaden sposób wykryć tlenku węgla. Dla ludzi jest gazem bardzo silnie trującym. Tylko czujka tlenku węgla może go wykryć w pomieszczeniu, w którym dojdzie do jego ewentualnego uwolnienia – mówi strażak kapitan Tomasz Glinka, który dystrybuował czujki do wytypowanych rodzin.

W przypadku, gdy czujka zadziała (sygnał dźwiękowy), należy przede wszystkim niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i oczywiście ewakuować się. Jeśli dojdzie do wyciszenia alarmu, należy wrócić, zobaczyć co się dzieje oraz zweryfikować źródło potencjalnego wystąpienia zagrożenia emisji tlenkiem węgla.
- Jeżeli dojdzie do ewentualnych objawów zatrucia np. nudności, bóle głowy należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112 – podsumowuje kapitan.