pieniadze-dlug-fot-shutterstock-37391782
Ministerstwo Finansów podniosło górne stawki podatku od nieruchomości. Ciężkie czasy dla samorządów spowodowane galopującą inflacją, drastycznymi podwyżkami cen oraz zmianami podatkowymi, które uderzają w dochody samorządów (PIT) powodują, że stawki podatku w naszym mieście – muszą ulec zmianie. Dotychczas regulacja tego podatku odbywała się o wskaźnik poziomu inflacji. Aktualna zmiana - z wyjątkiem jednej stawki - jest mniejsza od wskaźnika inflacji.
Samorządowcy w cały kraju zaznaczają, że przed nami bardzo ciężkie czasy. Wpływa na to nie tylko wysoka inflacja (ponad 16%), ale wiele innych czynników, jak chociażby: drastyczne podwyżki cen energii (więcej TUTAJ), ubytki w dochodach z PIT (Piotrków straci ok. 88 mln zł – pisaliśmy o tym TUTAJ), stale rosnąca najniższa krajowa (wzrost wydatków w 2023 r. o ok. 7 mln zł), systematycznie rosnące koszty utrzymania miasta, usług, remontów, ceny paliw oraz energii cieplnej.
Odbije się to na budżetach wszystkich gmin w kraju, a zwłaszcza miast, a najbardziej miast na prawach powiatu (takich jak Piotrków Trybunalski).

Jednym z głównych, a zarazem stabilnych dochodów własnych samorządów są wpływy z podatku od nieruchomości. Podczas poniedziałkowej (26.09) sesji radni zdecydują o jego wysokości na 2023 rok. W projekcie uchwały, która procedowana będzie podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, zaproponowane jest dostosowanie podatku od nieruchomości do przyszłorocznych stawek ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów. Dotychczas regulacja tego podatku odbywała się o wskaźnik poziomu inflacji. Aktualna zmiana - z wyjątkiem jednej stawki - jest mniejsza od wskaźnika inflacji.

Przeliczając to na konkretne przykłady, to po przyjęciu nowych stawek w 2023 roku za mieszkanie o powierzchni 50 m2 z przynależnym gruntem o powierzchni 35 m2 zapłacimy o niespełna złotówkę więcej miesięcznie. Zaś za mieszkanie o powierzchni 120 m2 z przynależnym gruntem o powierzchni 309 m2 zapłacimy o ok. 3,84 zł więcej miesięcznie. Z kolei firma mająca budynek o powierzchni 800 m2, budowle wartości 90 tys. zł i działkę o powierzchni 4,8 tys. m2 zapłaci więcej o 294,75 zł więcej miesięcznie.

Proponowane stawki podatku od nieruchomości nie wpłyną na konkurencyjność Miasta bowiem w okolicznych samorządach od lat stosuje się górne stawki podatku od nieruchomości (Bełchatów, Tuszyn, Łódź, Konstantynów Łódzki, Pabianice).

Jeśli radni zdecydują o zrównaniu stawek podatku od nieruchomości z tymi ogłoszonymi przez Ministerstwo Finansów na 2023 rok to do budżetu miasta wpłynie z tego tytułu o ok. 6,7 mln zł więcej niż w 2022 roku.
Jednak zestawiając to z ubytkami w dochodach, które liczone w dziesiątkach milionów złotych - (licząc tylko ubytki w PIT - strata o ok. 88 mln zł - oraz pieniądze, które musimy jako samorząd rokrocznie dokładać do piotrkowskiej oświaty - w 2022 roku będzie to ok. 70 mln zł) to jest to przysłowiowa "kropla w morzu".