Salon z aneksem kuchennym – nowoczesność czy konieczność?

Salony z aneksem kuchennym są bardzo często tworzone i aranżowane przez właścicieli mieszkań, czy domów. W wypadku mieszkań liczą one zazwyczaj kilkanaście metrów, w domach ich powierzchnia może wynosić około 30 m. Stanowią doskonałą formę do powiększenia przestrzeni, funkcjonalnej zabudowy i organizacji części kuchennej z jadalnianą oraz salonową. Dawniej często umieszczano je w blokach. Obecnie pojawiają się w domkach, apartamentach, mieszkaniach, pensjonatach, hotelach. Jakie są więc zalety aneksów?

Funkcjonalność

Aneksy gwarantują możliwość różnorodnego rozplanowania przestrzeni. Funkcjonalność stanowią układ szafek, rozplanowanie stref roboczych. Miejsce do przygotowania posiłków znajduje się w jednej z części aneksu, kuchnia jest otwarta na salon. Umożliwia to rodzinne spędzanie czasu przy wspólnym gotowaniu, zwiększa kontakt między domownikami.

Nowoczesne projekty aneksów zawierają w sobie wysoką zabudowę, wyspę kuchenną i często zabudowę narożną. Pionowo rozmieszczone szafki są idealnym rozwiązaniem dla małych kuchni. Mogą skutecznie zastąpić spiżarnię, można w nich schować urządzenia, materiały i akcesoria kuchenne.

Wyspa kuchenna nie posiada bezpośredniego styku do ściany, znajduje się w pobliżu wnęki kuchennej. Stanowi blat roboczy, przestrzeń na płytę indukcyjną, zlew i miejsce do krojenia. Wyspa skutecznie dzieli przestrzenie. Można ją zamienić na wysoki barek, który zasłania ewentualny bałagan w kuchni. W takim barku podstawowe akcesoria kuchenne mogą stale przebywać w miejscu łatwo dostępnym, a jednocześnie niewidocznym dla innych. Szafki montowane w narożnikach, czy też zlewy narożne pozwalają dodatkowo wykorzystać przestrzeń.

Projekty aneksów

Projekt aneksu powinien zawierać przemyślane zestawienia kolorów, wzorów i faktur. Warto również jest postawić na jeden styl podczas urządzania przestrzeni aneksu. Jeśli zdecydujemy się na styl nowoczesny, warto podtrzymać go też w salonie. Jeżeli zaś w kuchni pojawiają się elementy drewniane, dobrze je umieścić  w drugim pomieszczeniu. Wygodnym rozwiązaniem jest utworzenie takiej samej podłogi. Najpraktyczniejsze, powiększające optycznie kolory do małego aneksu to biele, pastele, beże. W dużych przestrzeniach można zdecydować się na ciemniejsze barwy, m.in. szarości, czerń, zieleń.

Sprzęty AGD warto ukryć w zabudowie, gdyż zajmą mniej miejsca niż typowe urządzenia wolnostojące. Można je wbudować i zamaskować w przestrzeń aneksu. Wnękę kuchenną można oddzielić od salonu zabudowaniem. Wykorzystuje się wówczas przesłony szklane, czy ażurowe, ścianki działowe, ruchome elementy z drewna, systemy i półki regałowe bez tzw. pleców.

Jak pozbyć się śmieci po remoncie?

Jeżeli zdecydujemy się na remont kuchni, chcemy utworzyć aneks w dotychczasowych pomieszczeniach poprzez połączenie dotychczasowej kuchni i salonu, może to wymagać np. wyburzenia ścianek. Musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do pozbycia się śmieci i gruzu. Należy skontaktować się z firmą świadczącą usługi w zakresie gospodarki odpadami. W Piotrkowie Trybunalskim wynajem kontenerów na gruz czy śmieci oferuje firma DKM Odpady. Należy pamiętać, że utylizacja śmieci po remoncie to nasz obowiązek, a pozbycie się gruzu wrzucając go do zwykłego kontenera może skutkować mandatem.