Różne rodzaje powierzchni wymagają od nas zastosowania innych rozwiązań, jeżeli chodzi o ich wykończenie. Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie projektu, aby z góry ustalić, co będzie nam niezbędne, a z czego możemy zrezygnować. Na tym etapie można również rozważyć tak zwane listwy dylatacyjne. Montuje się w je w szczelinach konstrukcji w przypadku, gdy obawiamy się drgań lub przeciążeń. Ale z czego powinny być wykonane powyższe elementy?
Czym właściwie są listwy dylatacyjne?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają listwy dylatacyjne. Często chronią nie tylko same materiały, ale nawet ogromne konstrukcje. Tak zwane szczeliny dylatacyjne są potrzebne w miejscach, które narażone są na drgania lub przeciążenia. Mowa nie tylko o posadzce, ale także samych ścianach. Instalując wspomniane listwy, możemy zapobiec wypaczaniu lub pękaniu powierzchni. Więcej dowiesz się na stronie https://listwy.online/listwy-dylatacyjne/ .
Same szczeliny nie będą wyglądały ładnie, stąd też dodatkowy element, który je wypełnia. Listwy dylatacyjne stosuje się nie tylko w przypadku płytek czy paneli. Są bardzo ważne, dlatego należy pomyśleć o nich już na etapie tworzenia projektu. Dobry fachowiec na pewno podpowie nam, czy w konkretnym planie są one potrzebne. Wykorzystuje się je między innymi przy tak zwanych podłogach pływających, aby zachować ich elastyczność, ale jednocześnie ochronić je przed niepożądanym przesuwaniem powierzchni.
Czym różnią się listwy dylatacyjne od ozdobnych?
Listwy dylatacyjne mają nieco inne zastosowanie. Przede wszystkim nie mają być ozdobą, tylko elementem spełniającym swoje podstawowe funkcje. Nie oznacza to jednak, że prezentują się źle i konieczne jest ich maskowanie. Wręcz przeciwnie. Dobrej jakości listwy dylatacyjne nie będą wyróżniały się w sposób szczególny, ale wciąż można dobrać je w taki sposób, aby pozostały spójne z pozostałymi materiałami.
Listwy dylatacyjne a ich rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów takich listew, które związane są między innymi z panującym w budynku środowiskiem oraz obecnymi czynnikami. Dlatego też czasami montujemy:
- dylatacje konstrukcyjne, czyli te, które obecne są na dużych powierzchniach. Mowa między innymi o halach, gdzie podłoże zajmuje ogromną część i nie jest podzielone. Tego rodzaju szczeliny są więc obowiązkowe w przypadku posadzek przemysłowych;
- dylatacje termiczne, które mają związek z częstymi zmianami temperatury. Takie szczeliny będą widoczne między innymi na tarasach i balkonach, czyli powierzchniach obecnych na zewnątrz. Wraz ze zmianą pór roku zmieniają się również warunki atmosferyczne. Naprężenia termiczne także będą w tym przypadku zmienne;
- dylatacje przeciwdrganiowe umieszczane w miejscach, które podatne są na drgania. Obecne są nie tylko w budynkach przemysłowych, ale także mieszkaniowych, a dokładnie tam, gdzie mamy obawy, że konstrukcja może zostać narażona na przykład przez drgania pochodzące z blisko położonych kopalni.
Gdzie listwa dylatacyjna może być potrzebna?
Tak naprawdę listwy dylatacyjne sprawdzają się na przeróżnych powierzchniach. Chociaż pozornie mogą kojarzyć się nam z przestrzenią przemysłową, to jednak nie tylko tutaj mają swoje zastosowanie. Czemu jednak nasze pierwsze skojarzenie jest właśnie takie? Otóż w przemyśle potrzebne są przede wszystkim niemałe powierzchnie, które nietrudno jest zagospodarować. Często mowa o ogromnych maszynach, sprzętach czy regałach. Te mają natomiast niemały wpływ na to, jak będzie zachowywało się podłoże. Tak wielkie elementy mają swoją wagę, a niekiedy są też powodem powstających na podłodze pęknięć. Wywołują je na przykład działające urządzenia imitujące drgania i wstrząsy.
Właśnie w takim przypadku potrzebne są nam listwy dylatacyjne. Ale nie oznacza to, że domowa przestrzeń może być ich pozbawiona. Wszystko zależne jest od konkretnego projektu oraz to, jak dana przestrzeń będzie zagospodarowana i użytkowana.