Drewno jest materiałem ponadczasowym, który zapewnia piękny i naturalny wygląd. Niestety nie jest ono pozbawione wad, bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko niszczeje, a ostateczny efekt nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Co zrobić, by zapewnić dobrą ochronę przed promieniami UV, wodą, zimnem i śniegiem? Jak do maksimum wydłużyć żywotność drewnianych płotów, placów zabaw i elementów konstrukcyjnych domów i altan? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.
Dobry impregnat to absolutna podstawa
Wiele osób chcąc zachować jak najbardziej naturalny wygląd drewnianych elementów architektury ogrodowej, postanawia zabezpieczyć je impregnatem. Środki te mają za zadanie ochronić drewniane elementy przed szkodnikami, grzybami, ale także destrukcyjnym działaniem wody i promieniami ultrafioletowymi. Dobry impregnat do drewna powinien zabezpieczyć powierzchnię przynajmniej na kilka lat. Oczywiście zabieg ten należy powtarzać, jednak coraz lepszej jakości preparaty sprawiają, że to, co jeszcze kilkanaście lat temu trzeba było robić każdego roku, teraz wykonywane jest raz na 4-6 lat.
Na rynku znaleźć można wiele produktów do zabezpieczania powierzchni drewnianych, ale to właśnie impregnaty cieszą się największą popularnością. Dlaczego? Ano dlatego, że są bardzo łatwe do nakładania, zapewniają długotrwałą ochronę i umożliwiają zachowanie naturalnej struktury drewna. Produkty te kupić można w wielu odcieniach, ale warto zaznaczyć, że po nałożeniu nie tworzą one grubej powłoki, która przykrywa drewno, zmieniając jego wygląd. Impregnat wnika wgłąb drewnianych powierzchni i chroni je od środka, zachowując pełną naturalność i piękno drewna. To właśnie dlatego produkty te cieszą się tak ogromną popularnością w naszym kraju.
Warto wiedzieć, że w przypadku zabezpieczania tarasów zewnętrznych stosuje się specjalistyczne środki. Dobrze sprawdzi się tu olej do tarasów, a w przypadku konstrukcji zadaszenia specjalny olej do drewna.
W jaki sposób nakłada się impregnaty do drewna?
Impregnat w przeciwieństwie do olejów czy farb emulsyjnych ma konsystencję wody. Do nakładania można wykorzystać wałek, ale zdecydowanie lepiej poradzi sobie zwykły pędzel dostosowany wielkością do drewnianych elementów, jakie zamierzamy zabezpieczyć za jego pomocą. Praca jest bardzo prosta. Po starannym wymieszaniu środka można przystąpić do malowania. Jak to zrobić? Zanurzamy pędzel w impregnacie i starannie malujemy drewniane elementy od góry, do dołu. Praca nie jest trudna, ale należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ciała, oczu oraz wszelkich elementów sąsiednich, które nie mają zostać pomalowane. Bardzo często producenci zalecają, użycie przynajmniej 2 warstw środka w celu jak najlepszego zabezpieczenia drewna. Warto zastosować się do tych zaleceń, bo dzięki temu uzyskujemy długotrwałą ochronę i kilka lat pięknego wyglądu pomalowanych elementów.
Pamiętajmy, by impregnować wyłącznie suche drewno. Dlaczego? Ano dlatego, że mokre elementy nie będą w stanie wchłonąć odpowiedniej ilości środka, co przyczyni się do słabszej ochrony i gorszego efektu. Chcąc perfekcyjnie zabezpieczyć powierzchnię, warto poczekać na sprzyjające warunki pogodowe. W przypadku malowania elementów zewnętrznych powinniśmy robić to w okresie suchym. Ważne, by bezpośrednio po impregnacji nie spadł deszcz. Zanim zaczniemy pracę, powinniśmy sprawdzić prognozę pogody, a w razie większej burzy przykryć pomalowane elementy folią budowlaną.
Kupując dobrej jakości impregnaty do drewna i stosując się do wyżej opisanych rad, będziemy w stanie bez większego problemu przeprowadzić zabezpieczenie każdej powierzchni drewnianej. Dobrze wykonana impregnacja zapewni długotrwałą ochronę i bardzo ładny wygląd malowanych elementów na lata.