Solidne i estetyczne drzwi do mieszkania są jednym z priorytetowych zakupów podczas robienia remontu. Prócz ochrony naszego bezpieczeństwa i prywatności, odgrywają one wiele innych ról, dlatego wybór odpowiedniego modelu drzwi warto jest gruntownie przemyśleć. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Drzwi wejściowe do mieszkania - wymogi
Pierwszą rzeczą, jaką dobrze jest wziąć pod uwagę, są oczywiście wymogi prawne oraz zalecenia zarządcy budynku. Minimalne wymiary drzwi to 90 cm szerokości i 200 cm wysokości (mierzone w świetle ościeżnicy) - są to standardy dla nowych budynków, warto wspomnieć, że w niektórych starszych kamienicach mogą zdarzać się sytuacje, że drzwi wejściowe do mieszkania są węższe. Bardzo ważny jest również sposób otwierania drzwi - najlepiej, aby otwierały się one do wewnątrz mieszkania - zapobiega to zakłócaniu ciągu komunikacyjnego na klatce schodowej, jak również jest bezpieczniejsze dla samych domowników.
O ile drzwi wejściowe do domów często wzbogacone są ozdobnymi przeszkleniami, o tyle do mieszkań najlepiej jest wybierać drzwi pełne. Jeśli chcemy, by miały ozdobne detale, istnieje wiele modeli, które posiadają elementy dekoracyjne, nieobniżające poczucia prywatności domowników.
Parametry drzwi do mieszkania
Do najważniejszych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas kupowania drzwi, należą:
- izolacja akustyczna - drzwi do mieszkania mają za zadanie chronić domowników od dźwięków pochodzących z klatki schodowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mieszkań na parterze, gdzie ruch jest zdecydowanie największy. Izolację akustyczną ocenia się na podstawie współczynnika Rw, który dla dobrych drzwi powinien być na poziomie 30 dB lub wyższym. Drzwi o bardzo dobrych parametrach dźwiękoszczelnych, odpowiednie do mieszkań, które potrzebują wzmożonej ochrony przed hałasem z zewnątrz, to te o współczynniku Rw na poziomie powyżej 40 dB
- izolacja termiczna - nie mniej ważne, jak izolowanie domowników od hałasu, jest chronienie ich przed zimnem. Inwestycja w dobre drzwi wejściowe ma ogromne znaczenie, ponieważ w dłuższej perspektywie może przynieść nam korzyści w postaci wyższej temperatury w mieszkaniu zimą - zwłaszcza wówczas, gdy klatka schodowa jest bardzo słabo izolowana. Odpowiedni współczynnik przenikania ciepła dla drzwi mieszkalnych powinien wynosić ok. 1,3 W/(m²*K)
- klasa antywłamaniowa - drzwi wejściowe chronią nas również przed potencjalnym wtargnięciem nieproszonych gości. Drzwi o wysokiej klasie antywłamaniowej są szczególnie ważne w mniej bezpiecznych dzielnicach. Obecnie obowiązujące oznaczenia klas określa norma unijna PN-EN 1627:2012, wg której właściwości antywłamaniowe drzwi klasyfikujemy kategoriami od RC1 do RC6. Ta pierwsza oznacza najniższą odporność na włamania, a ostatnia daje ochronę przed włamaniem nawet wtedy, gdy próba była podjęta z użyciem elektronarzędzi o dużej mocy
- materiał wykonania - drzwi wejściowe do mieszkania powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które są odporne na zadrapania, wgniecenia i łatwe w utrzymaniu czystości. Drewniane drzwi wejściowe mają z reguły dobre właściwości akustyczne i izolacyjne, jednak są droższe od drzwi drewnopodobnych lub stalowych, a w dodatku wymagają regularnej impregnacji. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są drzwi stalowe, których zewnętrzna powłoka również może być wykonana ze stali (tłoczonej albo gładkiej) lub z płyt drewnopodobnych
Zakup drzwi wejściowych to inwestycja na lata, a ich strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu domowników powinno nas skłonić do starannego wyboru. Wysokiej klasy drzwi wejściowe to również wizytówka naszego mieszkania, dlatego warto zadbać o ich estetykę. Współczesna oferta drzwi wewnątrzklatkowych umożliwia wybranie właściwego modelu, który uwzględni indywidualne oczekiwania i potrzeby aranżacyjne najbardziej wymagających klientów.