Rozwój technologii sprawia, że tradycyjne systemy oświetleniowe są coraz częściej wypierane przez nowe rodzaje lamp. Wśród wielu propozycji warto zwrócić uwagę na lampy solarne LED. Podczas pracy zamieniają one energię słoneczną w elektryczną. Dzięki temu lampa solarna LED może działać zupełnie niezależnie od głównego źródła zasilania używanego na posesji. Może być to doskonałe uzupełnienie każdego nowoczesnego ogrodu.
Sposób działania
Lampa solarna wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne, które pozyskują energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Promienie docierają do powierzchni panelu, a następnie zostają zamienione w prąd. Energia jest magazynowana w specjalnych akumulatorach stanowiących wyposażenie lampy. Długość świecenia zależy od takich czynników jak pojemność akumulatora oraz pobór mocy. Wykorzystywane diody LED są bardzo ekonomiczne w działaniu i jednocześnie emitują dużą ilość światła. Dlatego jest to dobry sposób na oświetlenie większej ilości terenu przyległego do domu.
Długość świecenia
Podczas wybierania lampy należy zwrócić uwagę na to, aby mogła ona działać długo po zapadnięciu zmroku. Nowoczesna lampa solana może działać nawet kilka dni bez dużego nasłonecznienia. Warunkiem jest wcześniejsze naładowanie akumulatorów. Z tego względu należy zapewnić jak największe i najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne. Od ich efektywności zależy ilość energii zgromadzonej we wbudowanym akumulatorze. Lampa solarna powinna być umieszczona w miejscu zapewniającym dobre nasłonecznienie. Panele muszą być też utrzymywane w nienagannym stanie, w szczególności regularnie czyszczone. W przeciwnym razie panel nie będzie w stanie pozyskać odpowiedniej ilości energii i lampa solarna stanie jest mało użyteczna.
Czujniki zmierzchowe
Lampa solarna jest zazwyczaj wyposażona w specjalne czujniki uruchamiające oświetlenie po zapadnięciu zmroku. Mówiąc bardziej precyzyjnie, czujnik zmierzchowy powoduje rozruch lampy w sytuacji, gdy zmniejszy się ilość światła w otoczeniu. Warto dodać, że mechanizm ten działa niezależnie od użytkownika i nie trzeba pamiętać o regularnym włączaniu oraz wyłączaniu oświetlenia. Lampa solarna sama wyłączy się, gdy przyjdzie ranek i ilość światła słonecznego ulegnie zwiększeniu. Dodatkowo możliwe jest ustawienie różnej czułości czujnika, co pozwala na jeszcze bardziej ekonomiczne wykorzystanie lampy, bez względu na codzienne obowiązki właściciela posesji.
Całoroczna eksploatacja
Urządzenia do oświetlenia zewnętrznego mogą być wykorzystywane przez cały rok. Lampa solarna nie różni się pod tym względem od bardziej tradycyjnych urządzeń. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych ograniczeniach. Praca lampy podczas ujemnych temperatur będzie wiązała się z szybszym zużyciem akumulatora. Podczas bardzo dużych mrozów lampa solarna powinna być przechowywana wewnątrz budynku, co wpłynie pozytywnie na jej żywotność. Jest to szczególnie istotne podczas długoletniej eksploatacji. Ponadto na panelach nie mogą zalegać grube warstwy śniegu ani inne nanoszone zanieczyszczenia. Po ustąpieniu ujemnych temperatur wbudowany akumulator powinien być naładowany do pełnej pojemności. Optymalny czas ładowania jest uzależniony od modelu baterii i powinien być uwzględniony w dołączonej instrukcji obsługi.
Lampa solarna może być skutecznym sposobem oświetlania ogrodu. Aby spełniła swoją funkcję, trzeba ją dobrać do panujących warunków otoczenia oraz zapewnić regularną konserwację. Dzięki temu będzie to nowoczesny i funkcjonalny element ogrodu, przykuwający uwagę zaproszonych gości.