Wybielanie zębów - na czym polega i jak się do niego przygotować?

W ostatnich latach wzrosła świadomość faktu, że ładne zęby mają bardzo pozytywny wpływ na ogólny wizerunek człowieka. Stąd wzrost popularności zabiegów mających na celu skorygowanie zgryzu oraz przywrócenie zębom jak najbielszej barwy. Co trzeba wiedzieć o wybielaniu zębów i jak się do niego przygotować?

Dlaczego zęby zmieniają kolorystykę?

Na kolorystykę szkliwa ma wpływ kilka czynników, przy czym trzeba sobie zdać sprawę, że mało kto ma naturalnie najbielszy możliwy odcień szkliwa. Dodatkowo mogą się na nim pojawić różnego rodzaju przebarwienia w różnych odcieniach żółci, a nawet brązowe i czarne. Co bywa ich przyczyną? Najczęściej:

  • palenie tytoniu
  • różne elementy diety, w tym kawa i herbata pite regularnie w większych ilościach
  • kamień nazębny i osad
  • próchnica
  • niektóre choroby, w tym porfiria oraz przypadłości tarczycy
  • niektóre leki, np. na nadciśnienie, choroby serca czy antybiotyki
  • niewłaściwa i nieregularna higiena jamy ustnej.

Jak zacząć walkę z przebarwieniami szkliwa?

W niektórych przypadkach wystarczy ograniczyć lub wyeliminować przyczyny przebarwień - np. palenie papierosów, barwiące pokarmy i napoje. Warto też wyleczyć próchnicę i regularnie myć zęby dobrymi pastami. Niektóre z nich pomagają wybielać zęby, gdyż mają w składzie ingredienty ułatwiające pozbycie się osadów. Co jakiś czas warto udać się do stomatologa celem usunięcia kamienia i innych złogów, które nie chcą się poddać podczas domowego mycia zębów. Lekarz może zalecić wtedy dodatkowe działania na rzecz białych zębów.

Co jeszcze można zrobić, aby zęby były bielsze?

Kolejną możliwością w tej materii jest wybielanie zębów. Aby poddać zęby wybielaniu, należy w pierwszej kolejności wyleczyć wszystkie zmiany na tle próchniczym.

Jednym z częstych zabiegów pod kątem wybielania jest piaskowanie, które usuwa kamień i różne osady nagromadzone na powierzchni zębów. Dzięki ich usunięciu, w jamie ustnej zmniejsza się ilość bakterii i innych drobnoustrojów mających negatywny wpływ na stan uzębienia. Piaskowanie bywa często pierwszym etapem całego procesu wybielania, niejako przygotowaniem do kolejnego kroku w celu nadaniu zębom jak najjaśniejszej barwy.

Kolejnym etapem bywa nałożenie na zęby specjalnego żelu lub pianki - to już zależy od wybranej metody wybielania. Innym sposobem do osiągnięcia pożądanego celu jest zastosowanie specjalnej nakładki na zęby, przygotowanej indywidualnie dla konkretnego pacjenta. Stomatolog tworzy ją w oparciu o wycisk pobrany od konkretnej osoby.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

  • próchnica - przeważnie daje się ją wyeliminować w całości na tyle trwale, aby móc poddać się wybielaniu zębów; jednak z rozpoczęciem wybielania należy zaczekać do końca leczenia
  • paradontoza, choroby przyzębia oraz odsłonięte korzenie zębowe
  • nadwrażliwość zębów
  • zaawansowany bruksizm
  • ciąża i karmienie piersią
  • niektóre choroby, jak cukrzyca, epilepsja czy choroba Parkinsona
  • nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek składnik stosowanych przy wybielaniu produktów.

Jak długo utrzyma się efekt wybielania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Efekt powinien utrzymać się przynajmniej przez rok od momentu wykonania zabiegu wybielania. Są jednak osoby, które cieszą się bielą zębów nawet przez trzy lata. Sporo jednak zależy od konkretnego organizmu oraz prowadzonego przez kogoś stylu życia. Chodzi tu m.in. o dbanie o higienę jamy ustanej, stosowanie odpowiednich past do zębów i ograniczenie czynników, które mają negatywny wpływ na kolor zębów. Mowa oczywiście o niektórych pokarmach i napojach oraz o paleniu papierosów.