Układanie parkietu w jodełkę - jak zrobić to dobrze?

Jodełka to klasyczny wzór, który doskonale prezentuje się w niejednym mieszkaniu. Zastanawiasz się w jaki sposób układać deski, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy? W tym poradniku dowiesz się jak ułożyć parkiet w jodełkę. Poznaj wskazówki specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Podłoga w jodełkę - jakie deski wybrać?

Solidna podłoga z drewna wyróżnia się nie tylko ciekawą estetyką, ale także dobrymi parametrami technicznymi. Wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne będzie służyć przez wiele lat. Aby drewniana podłoga mogła spełniać swoją funkcję, konieczny jest dobór odpowiednich desek. Który wariant będzie więc najlepszym wyborem?

Wybierając drewno na parkiet w stylu jodełka warto zwrócić uwagę na twardość i wytrzymałość drewna. Miękkie deski podłogowe charakteryzują się niższą ceną, ale jednocześnie są dużo mniej odporne na uszkodzenia. Choć na pierwszy rzut oka wydają się być odpowiednio zabezpieczone, warstwa ochronna często zaciera się już po kilku latach użytkowania. 

Jakie drewno będzie więc odpowiednie na podłogę? Specjaliści zajmujący się układaniem parkietów we Wrocławiu zalecają mocne gatunki, takie jak heban, buk, dąb czy drzewa egzotyczne. Eksperci wskazują również, że niektóre rodzaje drewna blokują proces przenikania wilgoci w głąb desek. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt planując układać jodełkę w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka.

Jak układa się parkiet z jodełki?

Chcesz ułożyć własny parkiet z jodełki? Nie musisz zatrudniać do tego specjalisty. Dzięki instrukcji przygotowanej przez fachowców do spraw parkietów z Wrocławia, będziesz mógł samodzielnie stworzyć przepiękną, wytrzymałą podłogę w swoim domu.

Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Powinna być równa, dzięki czemu łatwiej będzie całkowicie pokryć ją deskami. W tym celu należy zastosować wylewkę i usunąć ewentualne wybrzuszenia i nierówności. Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do układania desek. 

Parkiet typu jodełka należy układać na wypoziomowanej i suchej wylewce. W tym procesie przydatnym okazują się takie akcesoria jak:

  • kątownik z linijką,
  • ołówek,
  • zwijany metr,
  • wyrzynarka
  • rękawice,
  • okulary ochronne.

Przed rozpoczęciem układania należy ustalić wymiary pokoju i narysować linię biegnącą przez środek pomieszczenia. To właśnie od niej powinno zacząć się przystawianie i łączenie poszczególnych listew. Linia wyznacza środek, a jednocześnie oś jodełkowego wzoru.

Po rozłożeniu listewek można sięgnąć po deski. Dobór danych rodzajów z paczki zależy od indywidualnych preferencji. Można zdecydować się na układanie desek z większą ilością sęków na bokach lub odwrotnie. Wszystko zależy od tego jaki efekt chce się uzyskać. Ważnym jest jednak, by przed ułożeniem sprawdzić czy na desce nie znajduje się kurz lub pył. 

Należy kontynuować układanie desek przy ścianie, przesuwając się o kolejny rząd w stronę dolnej części pokoju. Elementy do umieszczenia w rogach i na krawędziach ścian należy od razu przycinać i układać. W ten sposób można uniknąć kilkakrotnego wracania w to samo miejsce i przesuwania się desek. Warto też przyciąć elementy przed ich klejeniem. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu, a także zapobiec rozprzestrzenianiu się kleju i drobinek ciętego drewna w pomieszczeniu. 

Specjaliści wspominają również, że samodzielne wykonywanie podłogi często jest obarczone błędami. Warto więc przygotować się na ewentualność utraty części materiału na skutek nieprawidłowego przycięcia czy pokrycia klejem. Posiadając nieco większy zapas desek można mieć pewność, że materiał starczy na pokrycie całej podłogi.