Co najbardziej wpływa na potencjał innowacyjny przedsiębiorstwa?
Temat: anchor: Saxo url: https://www.home.saxo/pl-pl/products/stocks
Innowacyjność w rozumieniu organizacji to zdolność do ciągłego poszukiwania, wdrażania i rozpowszechniania innowacji. W przypadku spółek technologicznych jest to bardzo ważny aspekt prowadzenia działalności. W końcu poziom technologii cały czas wzrasta a rynek kapitałowy ma w tym procesie swój niebagatelny udział. Jednocześnie nie każda spółka zasługuje na miano innowacyjnej. Na rynku można spotkać wiele firm, które kreują wizerunek nowoczesnej, jednak jest to czysty marketing.
Biorąc pod uwagę pojęcie innowacyjności, to w odniesieniu do firmy jest to przede wszystkim możliwość tworzenia nowych rozwiązań dla klientów oraz konkretnych projektów, które zostały zrealizowane i przyjęte przez rynek. Z tych powodów to pojęcie można podzielić na dwie kategorie aktywów, które mają wpływ na rozwój firmy:
- wiedza, czyli wartości niematerialne i prawne - są to różnego rodzaju patenty, koncesje i licencja. Do tej pozycji zalicza się też rozwiązania technologiczne i know - how, który jest unikalny na rynku,
- zasoby materialne - urządzenia techniczne i maszyny, które są wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Służą do wdrażania rozwiązań opracowanych przez zespoły B+R, które pracują nad nowymi projektami.
Informacje na temat tych kategorii można szukać w bilansie i w sprawozdaniach finansowych, przedstawianych przez zarząd firmy.
Jak można to wykorzystać w praktyce?
Pozytywna ocena potencjału innowacyjnego spółki to dopiero podstawa do dalszej analizy. Liczy się także kondycja finansowa oraz wskaźniki rynkowe. Należy pamiętać, że najwięcej spółek charakteryzujących się dużym postępem to firmy typu growth, które znajdują się na początku działalności. Są to startupy, które zużywają najwięcej kapitału i często nie wykazują zysków. Ocena takich przedsiębiorstw nigdy nie jest łatwa, ponieważ nie mają udokumentowanej historii działalności na rynku. W wyborze tych spółek mogą pomóc narzędzia analityczne, które potrafią oddzielić mało wartościowe spółki od tych, na które warto postawić. Te narzędzia są dostępne dzięki platformom inwestycyjnym, które oferują dostęp do akcji najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Jeśli chcesz znaleźć brokera, który zadba o Twoje portfolio, to Saxo będzie dobrym wyborem. Posiada możliwość korzystania aż z 40 tysięcy unikalnych instrumentów!
Czym jest wskaźnik udziału wiedzy w aktywach bilansu?
Aby łatwiej było ocenić perspektywy rozwojowe spółki, warto korzystać z różnych narzędzi. Wskaźnik udziału wiedzy w postaci wartości niematerialnych i prawnych pozwala ocenić, na ile przedsiębiorstwo korzysta ze swojego potencjału innowacyjnego w obszarze wiedzy. Jest to stosunek wartości niematerialnych i prawnych do aktywów ogółem. Im większy jest ten wskaźnik, tym firma jest bardziej nastawiona na rozwój.