Gdzie w Łodzi buduje się najwięcej?

Poszukujesz mieszkania w Łodzi? Mimo pandemii COVID-19 deweloperzy pozostają aktywni. Sprawdź, gdzie powstają nowe mieszkania na terenie Łodzi i którymi inwestycjami warto się zainteresować.

Inwestycje mieszkaniowe w Łodzi – przegląd

Gdzie powstają mieszkania w Łodzi? Na koniec 2020 r. firmy deweloperskie realizowały inwestycje mieszkaniowe w różnych częściach tego miasta. Nowe mieszkania powstają m.in. w następujących dzielnicach:

 • Śródmieście – Apartamenty Prestige, Perła Piotrowska, Manu Park czy Art Modern.
 • Bałuty – Apartamenty Drewnowska, Arturówek Apartamenty czy K3.
 • Widzew – Przy Sarniej, Augustów Park, Przędzalnia 64 czy Kmicica.
 • Górna – Recanto, Apartamenty Senatorska, Szara 6, Akacjowa Aleja czy Fuzja.
 • Polesie – Ogrody Karolewska, Apartamenty Cedry, Gdańska 120 czy Nove Zdrovie.

Nie wszystkie inwestycje prowadzone przez deweloperów to duże osiedla – niektóre z projektów zakładają powstanie kameralnych budynków wielorodzinnych. Na mapie Łodzi nie brakuje też unikalnych obiektów – na terenach poprzemysłowych powstają luksusowe lofty. Deweloperzy chętnie też rewitalizują obszary miejskie. Przykładem może być Modern Loft – mieszkania, które będą znajdować się w budynku dawnej elektrowni parowej.

Duża aktywność deweloperów na terenie Łodzi powoduje, że klienci mają spory wybór. W każdej z najpopularniejszych dzielnic miasta realizowanych jest co najmniej kilka inwestycji deweloperskich.

Jakiej wielkości mieszkania powstają w Łodzi?

Z raportu „Pierwotny rynek mieszkaniowy w Łodzi” przygotowanego przez OPG Property Professionals wynika, że deweloperzy proponują szeroki pod względem powierzchni wybór mieszkań. Struktura mieszkań w 2020 r. wyglądała następująco:

 • Mieszkania trzypokojowe powyżej 60 mkw. – 21,42 proc.
 • Mieszkania trzypokojowe poniżej 60 mkw. – 15,83 proc.
 • Mieszkania dwupokojowe powyżej 45 mkw. – 17,85 proc.
 • Mieszkania dwupokojowe poniżej 45 mkw. – 21 proc.
 • Studio (mieszkania jednopokojowe) – 13,11 proc.
 • Mieszkania czteropokojowe i więcej – 10,68 proc.

W kwestii powierzchni mieszkań oddawanych do użytku nie ma zaskoczenia. Deweloperzy koncentrują się na budowie lokali o profilu najczęściej poszukiwanym przez potencjalnych nabywców, czyli mieszkań dwu- i trzypokojowych.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Łodzi?

Cena mieszkania zależy od różnych czynników, w tym dzielnicy, w jakiej się ono znajduje. Sytuacja w Łodzi kształtuje się podobnie jak w innych miastach – największą stawkę za mkw. muszą zapłacić klienci kupujący mieszkanie na terenie Śródmieścia. Z kolei najtaniej mieszkanie można nabyć w dzielnicy Polesie. Mimo cen niższych niż w pozostałych dzielnicach mieszkańcy Polesia mogą korzystać z pełnej infrastruktury osiedlowej oraz rozległych terenów leśnych.

Ile wynosi średnia cena mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w Łodzi? Według Narodowego Banku Polskiego, który na bieżąco monitoruje ceny nieruchomości na rynkach regionalnych, w IV kwartale 2020 r. kwoty kształtowały się następująco:

 • Średnia cena ofertowa – 6761 zł za mkw.
 • Średnia cena transakcyjna – 6624 za mkw.

Pandemia COVID-19 wcale nie doprowadziła do załamania rynku. Jeżeli porównać te wyniki do cen z IV kwartału 2019 r., to różnica jest zauważalna. Wówczas średnia cena ofertowa i transakcyjna wynosiły odpowiednio 6274 i 6026 zł za mkw. mieszkania.