zdjęcie
W Mediatece 800-lecia trwają przygotowania do otwarcia wystaw. Placówka przeszła nanodezynfekcję, która trwale zabezpieczy eksponaty przed wirusami i bakteriami.  
Mediateka 800-lecia, po okresie zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa, od pierwszych dni maja powróciła do normalnych godzin otwarcia, tj. od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-20:00. W bibliotece można wypożyczać i zwracać książki oraz korzystać ze zbiorów czytelni.
- Realizacje rezerwacji i zamówień wykonywane są po 3-dniowej kwarantannie zwrotów, natomiast na bieżąco realizowane są zamówienia online i telefoniczne dostępnych pozycji – relacjonują pracownicy mediateki.

Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej, nie ma możliwości wolnego dostępu do księgozbioru. Zamknięte pozostają strefy gier, bawialnia i kino. Czynna jest już za to kawiarnia Fabryka-Mediateka.

Pracownicy biblioteki przygotowują się także do ponownego udostępnienia wystaw edukacyjnych.
- W tym celu przeprowadziliśmy nanodezynfekcję, która gwarantuje bezpieczeństwo podczas korzystania z wystaw. W trakcie nanodezynfekcji powierzchnie zostają pokryte powłoką fotokatalityczną, która rozkłada wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia organiczne, a także – w pewnym stopniu – poprawia jakość powietrza wewnątrz budynku – wyjaśnia Renata Wojtczak, dyrektor Mediateki 800-lecia.

Głównym składnikiem powłoki jest cienka warstwa dwutlenku tytanu. Służy on jako katalizator reakcji, w której pod wpływem światła powstają reaktywne formy tlenu (w tym, m.in. nadtlenek wodoru, czyli podstawowy składnik dobrze nam znanej wody utlenionej).
- Bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia organiczne znajdujące się na powierzchni zostają utlenione i zamienione na dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne, dzięki czemu powierzchnia pozostaje niemal sterylna - wyjaśnia dyrektor Wojtczak.

Sam dwutlenek tytanu jest trwały i nieszkodliwy. Testy Państwowego Instytutu Badawczego CIOP dowiodły, że nanocząstki nie odrywają się od powierzchni nawet pod wpływem ścierania, zarysowywania, nie mówiąc o zwykłym dotykaniu. Badania wskazują też, że nanocząstki dwutlenku tytanu nie wchłaniają się przez skórę (są stosowane jako powszechny składnik kremów z filtrami UV).

Zastosowanie tak zaawansowanych metod dezynfekcji nie zwalania czytelników ze stosowania się do innych wytycznych. Przy wejściu do budynku obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.
Na terenie Mediateki zamieszczone zostały wytyczne dla funkcjonowania bibliotek opracowane przez Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także ikonografika dotycząca prawidłowego i bezpiecznego korzystania ze zbiorów i zasobów MBP.
- Dzięki zastosowaniu tej technologii już niebawem ruszamy z wystawami technicznymi i edukacyjnymi - podsumowuje Renata Wojtczak.