Gdzie można stosować zbiornik na gaz

W dzisiejszych czasach ocieplanie domów gazem nie jest niczym wyjątkowym, ponieważ jest to dość popularne rozwiązanie nie tylko wśród polskich gospodarstw domowych, gdzie przechowują one nie tylko zbiorniki na gaz, ale z chęcią zamawiają nawet same butle gazowe do domu. Zbiornik na gaz płynny w okolicy domów jednorodzinnych zazwyczaj znajduje się na powierzchni, mowa wtedy o zbiorniki gazowym naziemnym, a w przypadku zbiorników na gaz czy np. zbiorników na propan znajdujących pod powierzchnią ziemi, mamy do czynienia z bardzo popularnymi, nieco lepszymi i droższymi podziemnymi zbiornikami na gaz. W dzisiejszych czasach niemalże każdy z dostępnych na rynku zbiorników podziemnych na gaz dostosowany jest przede wszystkim do użytku przez duże przedsiębiorstwa, w celach związanych z przemysłem, choć ogrzewanie domu metodą gazową wcale nie jest jakaś bardzo skomplikowane, powinno się jednak całą inwestycję skonsultować z zaufanym ekspertem w tej dziedzinie, ponieważ nieodpowiednio dobrany zbiornik gazowy może okazać się niesamowitą wtopą dla naszego portfela, a nikt raczej nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto. Jak można się spodziewać, zwrot zbiornika gazowego podziemnego raczej nie należy do najprostszych procesów, a często jest po prostu całkowicie niemożliwy, o czym niektórzy sprzedawcy nie informują klienta w dość wyraźny sposób, przez co podejmuje on pochopne i nieprzemyślane decyzje, kupując np. zły zbiornik na gaz w postaci ciekłej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie i instalacji zbiornika gazowego?

Tutaj przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo zarówno wszystkich domowników, jak i pracowników przebywających w niedalekiej okolicy zbiornika, który nieodpowiednio zainstalowany może okazać się śmiertelnym zagrożeniem dla wszystkich osób wokół. Rzecz jasna, państwo polskie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że taki zbiornik to nie są żarty, dlatego też wszystkie niezbędne regulacje odnośnie jego montażu zostały określony w §179 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. Jak dokładnie one brzmią? 

Chodzi tutaj przede wszystkim o minimalną dozwoloną odległość, która w przypadku naziemnego zbiornika wynosi 3m od najbliższego budynku lub obiektu, w którym mogą przebywać ludzie (inaczej obiektu użyteczności publicznej). Chodzi tutaj jednak jedynie o zbiornik o pojemności 2700l, ponieważ w przypadku większych sprawa ma się znów nieco inaczej, czyli w przypadku zbiornika o łącznej pojemności przekraczającej 4850l odległość minimalna wynosi 5m, a z kolei jeżeli zastanawiamy się nad zakupem zbiornika o pojemności od 6700l w górę, musimy pamiętać o zachowaniu minimum 7,5m odległości. To jednak wciąż nie jest wszystko, ponieważ trzeba pamiętać o nieco zmienionych regulacjach względem zbiorników gazowych podziemnych, które w przypadku zbiornika o pojemności 2700l wynoszą jeden metr, w przypadku zbiornika 4850l 2,5 metra, a największe pojemniki, te od 6700l, muszą zachować dystans 3m.