Kabina prysznicowa czy wanna to nieodłączne elementy wyposażenia łazienki, bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Przy okazji przeprowadzania remontu czy wykańczania nowej łazienki, należy bliżej przyjrzeć się rozwiązaniom, które znajdują się w marketach budowlanych czy też w profesjonalnych salonach z wyposażeniem łazienek. Wśród setek dostępnych modeli nietrudno znaleźć systemy kompatybilne do naszej łazienki, niezależnie czy mamy do dyspozycji zaledwie kilkumetrowe pomieszczenie czy wręcz przeciwnie.

Pomysły na nowoczesną kabinę prysznicową

Do małych łazienek odpowiednie będą kabiny prysznicowe 90x90, które są niezwykle praktyczne i nie zajmują dużo miejsca. Mała kabina nie oznacza jednak obniżenia komfortu codziennego użytkowania. Nowoczesne systemy natryskowe pozwalają uzyskać efekt wysoce zadowalający nawet w przypadku najmniejszych łazienek.

Jak dobrać odpowiednią kabinę do łazienki?

Wybór właściwej, szklanej kabiny prysznicowej powinniśmy podporządkować przede wszystkim specyfice pomieszczenia, do którego planujemy zakup systemu natryskowego. Najważniejsze są wymiary kabiny oraz materiały, z których została wykonana.

Do łazienki o niewielkim metrażu należy dobrać kabinę, która nie będzie stanowić zbędnego utrudnienia w swobodnym i niezależnym użytkowaniu przestrzeni łazienkowej. Najlepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe kwadratowe lub półokrągłe, które idealnie wpisują się w niewielkie, ale nowoczesne łazienki. Szczególnie dobrze spisują się przejrzyste, szklane kabiny, które wzmacniają efekt optycznego powiększenia przestrzeni użytkowej.

Szkło hartowane używane do produkcji kabin prysznicowych jest wysoce wytrzymałe. Struktura tworzywa jest niepodatna na zmienne temperatury, które w przypadku codziennego używania łazienki są na porządku dziennym. Zastosowane szkło nie ulega uszkodzeniom mechanicznym takim jak zarysowania, pękanie czy odpryski, dzięki czemu przez długie lata możemy cieszyć się nieskazitelną powierzchnią naszej kabiny. W ofertach najbardziej uznanych producentów znajdziemy szkło hartowane transparentne, przydymione lub kolorowe. Znajdziemy również szkło piaskowane czy satynowe.

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe w zależności od naszych możliwości finansowych oraz wymagań wynikających rozkładu naszej łazienki, możemy wybrać w dowolnym dla nas wariancie. Niesłabnącą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe narożne kwadratowe, które z powodzeniem montowane są w łazienkach o ograniczonej przestrzeni. Ulokowanie kabiny w kącie pozwala uniknąć trudności wynikających z nieumiejętnego rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia, co często zdarza się w przypadku małych pomieszczeń, nie tylko łazienek.

W większych łazienkach możemy nieco puścić wodze naszej fantazji i zaopatrzyć ją w niezwykle nowoczesną kabinę prysznicową wolnostojącą, dzięki czemu będziemy mogli się poczuć jak w willi wartej miliony dolarów. Kabina wolnostojąca jest niewątpliwie bardzo stylowa i nietuzinkowa, jednak musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Sama kabina to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli natomiast doliczymy do tego kwotę niezbędną do przebudowania istniejącej instalacji wodnej, cena całego przedsięwzięcia może powalić na kolana. Jednak jest to bardzo dobra inwestycja w przyszłość.

Wyjściem pośrednim między tradycyjną kabiną narożną a wolnostojącą jest kabina prysznicowa przyścienna. Konstrukcja kwadratowej bądź prostokątnej kabiny opiera się na trzech szklanych ściankach oraz jednej murowanej, będącej częścią ściany łazienki. Taka kabina jest równie zjawiskowa jak wolnostojąca, jednak wymaga mniejszego nakładu finansowego.