Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z dnia 24 lipca 1919r. powołana została Policja Państwowa. W tym roku przypada 100. rocznica tego wydarzenia, a na jego pamiątkę dzień 24 lipca ustanowiono Świętem Policji. 14 lipca 2019 roku policjanci z pięciu powiatów garnizonu łódzkiego: bełchatowskiego, piotrkowskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego i wieluńskiego wzięli udział w uroczystościach dla uczczenia tej wyjątkowej rocznicy w Bełchatowie.

Oto rota przysięgi, jaką mieli składać policjanci według ustawy z 1919 roku powołującej Policję Państwową: „Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powiężonem mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma; Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy przełożonych wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować. Tak mi Panie Boże dopomóż.”  Od tamtego momentu historia zapisała wiele kart, ale od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości jedno jest niezmienne; codzienne poświęcenie Ojczyźnie i służba społeczeństwu. Troska o ochronę bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego wpisana jest w obowiązki służbowe każdego funkcjonariuszy niebieskiej formacji. Lipcowe Święto Policji to dla policjantów czas podziękowań i uhonorowania trudu ich służby.

Tegoroczne święto wspólnie obchodzili mundurowi z 5 powiatów. Uroczysty apel poprzedziła Msza Święta o godzinie 12:00 w Kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz na Plac Narutowicza. Międzypowiatowe Obchody Święta Policji rozpoczęły się o godzinie 13:15 od złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi - insp. Andrzejowi Łapińskiemu, po którym wciągnięto na maszt flagę państwową i odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Zaproszonych gości przywitał gospodarz dzisiejszej uroczystości, Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie – insp. Karol Mielczarek. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów,  przedstawicieli władz samorządowych ze wszystkich pięciu powiatów, przedstawicieli duchowieństwa, sądów, prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, a także prezesów, dyrektorów, kierowników przedsiębiorstw, urzędów i spółek.

Akty mianowania na wyższe stopnie policyjne wszyscy funkcjonariusze odebrali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego oraz jego zastępcy mł. insp. Jarosława Rybki. Komendant Wojewódzki pogratulował policjantom promocji na wyższe stopnie służbowe, jednocześnie dziękując za sumienne wykonywanie obowiązków, poświęcenie i troskę o zapewnienie bezpieczeństwa. Podziękowania złożył również pracownikom cywilnym, którzy codzienną pracą wspomagają funkcjonariuszy. Kiedy przyszedł czas na życzenia z ust zaproszonych gości, nie zabrakło gratulacji i podziękowań. Głos zabrali posłowie i senatorowie oraz Starosta Bełchatowski, a całość uroczystości podsumowała wypowiedź insp. Andrzeja Łapińskiego.Uroczystość zakończyła defilada, w której wzięła udział Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Łodzi oraz poczty sztandarowe.

Wszyscy, którzy odwiedzili Plac Narutowicza w Bełchatowie mogli uczestniczyć w pikniku profilaktycznym, gdzie każda z jednostek przygotowała szereg atrakcji. Najmłodsi wzięli udział w konkursach. Było też miasteczko ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży, gdzie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim pokazywali zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Przedstawiciele GHE im. płk. J. Maleszewskiego II Okręg Policji Państwowej na co dzień pełniący służbę w Komisariacie Policji w Wolborzu, wystąpili w mundurach z okresu 20-lecia międzywojennego. Można było też zobaczyć patrol rowerowy z piotrkowskiej komendy. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie przeprowadzili akcję znakowania rowerów i omawiali do czego służą alko i narkogogle. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie przybliżyli zainteresowanym policyjną służbę oraz informowali o przebiegu rekrutacji i jakie warunki trzeba spełniać by móc wstąpić w szeregi Policji. Można było też przymierzyć sprzęt policyjny, jaki wykorzystują funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego podczas imprez masowych. Kolejną atrakcją była walizka kryminalistyczna i informacje z dziedziny daktyloskopii przygotowane przez technika kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku. W namiocie Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu policjanci przygotowali pokaz ratownictwa i zasady pomocy przedmedycznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się maskotki Kota Prewencjusza i Komisarz Błysk. Nic nie wywołało tak wielkich uśmiechów na dziecięcych buziach jak pokaz tresury psów policyjnych. Widzowie widzieli, że psy służbowe ze swoimi przewodnikami rozumieją się bez słów. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz zatrzymywania niebezpiecznego przestępcy zaprezentowany przez funkcjonariuszy Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi. Na zainteresowanych czekała też wystawa poświęcona 100-leciu powstania Policji Państwowej, zorganizowana w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Było wzniośle, uroczyście, a po części oficjalnej miły czas wesołych zabaw profilaktycznych podczas pikniku. Ciekawie było też na spotkaniu z historią Policji w muzeum. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie. Do zobaczenia za rok.

 • policjanci i zaproszeni goście na maszy świętej z okazji międzypowiatowych obchodów Święta Policji w Bełchatowie
 • Kierownictwo Garnizonu Łódzkiego na maszy świętej z okazji międzypowiatowych obchodów Święta Policji w Bełchatowie
 • policjantka podczas czytania na Mszy Świętej
 • Kierownictwo Garnizonu Łódzkiego Policji podczas przemarszu
 • policjanci podczas przemarszu
 • poczty sztandarowe
 • podniesienie Flagi Państwowej
 • powitanie gości przez gospodarza uroczystości - Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie
 • powitanie gości przez gospodarza uroczystości - Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie
  foto autorstwa: Adam Michel
 • powitanie gości przez gospodarza uroczystości - Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie
 • mianowanie policjantów
 • mianowanie policjantów
 • policjanci po mianowaniu z aktami mianowania
 • policjanci po mianowaniu z aktami mianowania
 • policjanci po mianowaniu z aktami mianowania
 • policjanci po mianowaniu z aktami mianowania
 • przemówienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi
 • kierownictwo garnizonu łódzkiego policji oraz zaproszeni goście podczas międzypowiatowych obchodów święta Policji w Bełchatowie
 • kierownictwo garnizonu łódzkiego policji oraz zaproszeni goście podczas międzypowiatowych obchodów święta Policji w Bełchatowie
 • fotografia z góry pokazuje widok Placu Narutowicza na którym znajdują sie policjanci i zaproszeni goście
  foto autorstwa: Adam Michel
 • radiowozy policyjne - widok z góry
  foto autorstwa :Adam Michel

1000 Znaków do wykorzystania