Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piotrków Trybunalski

najlepsze automaty oddechowe do nurkowania

Wysokiej klasy sprzęt nurkowy jest niezbędny każdej osobie, która decyduje się na przemierzanie głębin – niezależnie od tego, czy mówimy o nurkowaniu rekreacyjnym, czy technicznym. Co więcej – istnieje sprzęt podstawowy, bez którego jakiekolwiek zanurzanie na większe głębokości nie jest możliwe. Jednymi z takich sprzętów są bez wątpienia automaty oddechowe, od których zależy bezpieczeństwo każdego nurka. Sprawdźmy, na jakie warto postawić i czym kierować się podczas ich wyboru.

Nowoczesne automaty oddechowe – jakie powinny być?

Współcześnie automaty oddechowe produkowane są przy wykorzystaniu najlepszych komponentów i technologii – jest to niezwykle istotne, ponieważ sprzęt nurkowy tego typu, powinien być niezawodny w każdych, również tych najtrudniejszych warunkach. Co więcej – ze względu na różne potrzeby nurków, odmienny poziom doświadczenia czy cele, jakie przyświecają im podczas przemierzania głębin, automaty nurkowe mogą być bardzo zróżnicowane, a szeroki wybór dostępnych rozwiązań, pozwala każdemu na znalezienie takiego sprzętu, który będzie w stu procentach odpowiadał konkretnym potrzebom.

Jeżeli chodzi o rodzaje automatów oddechowych, obecnie najpopularniejsze są modele dwustopniowe o stopniach rozdzielonych, w których z początku ciśnienie ulega destrukcji. Na pierwszym stopniu ciśnienie wysokie redukuje się do ciśnienia średniego, zaś na drugim stopniu – ciśnienie średnie przechodzi do wartości ciśnienia otoczenia. Taki automat do nurkowania rekomendowany jest przez specjalistów, ponieważ zapewnia odpowiedni komfort i pełne bezpieczeństwo nurkowania.

Warto również zwrócić uwagę na wersje automatów – wyróżniamy bowiem urządzenia czysto tlenowe, a także tłokowe i membranowe.

Aparat oddechowy – najważniejsze dodatki

Oprócz typu aparatu oddechowego, niezbędne jest również skorzystanie z odpowiednich dodatków, które są niezbędne dla każdego zestawu, zapewniającego komfort oraz bezpieczeństwo nurkowania. Wyróżniamy tutaj przede wszystkim takie elementy, jak:

  • octopus – alternatywne źródło powietrza, które jest niezbędne w sytuacji, gdy aparat nurkowy z jakiegoś powodu ulegnie uszkodzeniu. Wyposażony jest on w długi wąż, który w razie takiej potrzeby można udostępnić również innemu nurkowi, co zapewnia bezpieczeństwo nurkowania nie tylko jednej, ale i kilku osobom.
  • manometr – zwykle jest to element znajdujący się w zestawie, a jego zadaniem jest kontrolowanie powietrza, dostępnego w butli tlenowej.
  • wąż do inflatora, dzięki któremu można podłączyć aparat do nurkowania do suchego skafandra.

Automaty nurkowe najwyższej jakości – tylko od sprawdzonych producentów!

Wybierając odpowiednie automaty nurkowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, dzięki którym tego rodzaju sprzęt zapewni pełne bezpieczeństwo i komfort przemierzania głębin. Na wstępie warto zwrócić uwagę na producenta i wybrać tylko sprzęt nurkowy takiej firmy, która została zweryfikowana przez innych użytkowników i jest rekomendowana przez specjalistów. Do najlepszych producentów aparatów nurkowych, zaliczamy Halcyon, Tecline oraz Dive System.

Oczywiście sama marka to nie wszystko – przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, czy wybierane przez Ciebie automaty oddechowe są dostosowane do warunków nurkowania. Np. w przypadku nurkowania dekompresyjnego i w zimnych wodach zwróć uwagę na to, czy aparat nurkowy zapewnia małe opory powietrza i jest wyposażony w specjalne zabezpieczenie przed zamarzaniem (radiator). Weź pod uwagę również parametry urządzenia, do których zaliczamy chociażby odciążenie i wspomaganie – muszą one być dopasowane do Twoich potrzeb, bo tylko dzięki temu będziesz mieć zapewniony komfort i pełne bezpieczeństwo nurkowania.

Wybierz więc odpowiedni sklep nurkowy, sprawdź jakie rozwiązania Ci oferuje, porównaj poszczególne automaty nurkowe i wybierz taki, który będzie reprezentował najwyższą jakość i będzie w stu procentach dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb!