Klamki okienne do różnego rodzaju pomieszczeń

Akcesoria okienne i drzwiowe to temat często bagatelizowany – w większości przypadków są one bowiem dostępne razem ze skrzydłem drzwiowym czy ramą okienną i nie zwracamy na nie większej uwagi. A to błąd, ponieważ jakość akcesoriów może mieć znaczący wpływ na funkcjonalność oraz estetykę kupowanej stolarki. Jednymi z takich akcesoriów są bez wątpienia klamki okienne, o których warto dowiedzieć się przed zakupem jak najwięcej. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o tego rodzaju produkcie!

Klamki okienne – 7 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Z jakich materiałów wykonywane są klamki okienne?

Z bardzo zróżnicowanych, ponieważ materiał, z którego są wykonane klamki okienne, ma bardzo duży wpływ na ich funkcjonalność. W większości przypadków, mamy do czynienia z klamkami wykonywanymi z tworzyw sztucznych (idealnymi do okien PCV), a także metalu (chromowane), które sprawdzają się doskonale np. jako klamki okienne do aluminium czy innych metalowych okien. Oczywiście możliwe jest również zaopatrzenie się np. w rozwiązania mosiężne, które jednak nie mają tak szerokiego zastosowania, spełniając funkcje ozdobne np. w zabytkowych oknach, montowanych w starych kościołach czy innych budynkach.

Jak dopasować klamkę do okna?

Przede wszystkim biorąc pod uwagę materiał, z którego została wykonana klamka okienna. Jednak warto zwrócić również uwagę na jej parametry, kształt (jedno lub dwuramienna) czy też kolor – do białych okien nie będą np. pasowały klamki okienne złote, mimo że ich wygląd jest niezwykle efektowny. Kieruj się więc z jednej strony funkcjonalnością, a z drugiej estetyką klamki oraz całego okna.

Ile kosztują klamki do okien?

Przedział cen klamek jest bardzo szeroki – za najprostsze rozwiązania, np. te pasujące do okien PCV, zapłacisz kilka-kilkanaście złotych, ale już w przypadku tych bardziej wyszukanych rozwiązań, będziesz musiał zainwestować nieco więcej. Droższe klamki okienne, kosztujące kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, to przede wszystkim rozwiązania wykonywane z bardzo wysokiej jakości materiałów, bogato zdobione, a także pełniące dodatkowe funkcje, jak np. klamki okienne antywłamaniowe. Wybór jest bardzo duży i to Ty zdecydujesz jaki produkt wybierzesz, a co za tym idzie – ile za niego zapłacisz.

Czym są klamki okienne z kluczykiem?

Wspomnieliśmy wyżej o klamkach antywłamaniowych i taką właśnie funkcję pełnią klamki okienne z kluczykiem, których nie można otworzyć bez odblokowania mechanizmu właśnie za pomocą klucza. Jest to więc z jednej strony rozwiązanie bezpieczne, które ochroni domowe lub biurowe wnętrze przed włamywaczami, a z drugiej bardzo dobre dla wszystkich rodziców, którzy obawiają się o zdrowie swoich dzieci. Dzięki takim klamkom, Twoja pociecha z pewnością nie otworzy okna i nie wyrządzi sobie krzywdy.

Czym są klamki okienne z przyciskiem?

To również klamki okienne antywłamaniowe, które można otworzyć tylko po wciśnięciu przycisku – są oczywiście nieco mniej skuteczne od rozwiązań z kluczykiem, jednak stanowią dla nich bardzo ciekawą, często tańszą alternatywę, na którą warto postawić szczególnie w domu czy biurze.

Na co zwrócić uwagę, wybierając klamki okienne i drzwiowe?

Oprócz materiału z jakiego zostały wykonane, funkcjonalności oraz estetyki, warto zwrócić uwagę na ich cenę oraz opinie, jakie posiadają. O te nietrudno, ponieważ użytkownicy Internetu dzielą się bardzo chętnie swoimi spostrzeżeniami – zarówno na temat samych klamek okiennych, jak również ich producentów. Warto więc przed zakupem zapoznać się z opiniami, bo dzięki temu możliwe będzie postawienie na rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i reprezentujące najwyższą możliwą jakość.

Na jakie kształty i kolory klamek mogę postawić?

Wybór jest ogromny – możesz postawić na najprostsze klamki do okien PCV w kolorze białym, a także mosiężne, bogato zdobione rozwiązania. Możesz też wybrać klamki okienne złote, a także dostępne w innych wariantach kolorystycznych – wszystko to zależne jest od okien, jakie posiadasz, a także efektów wizualnych, jakie chcesz uzyskać w danym pomieszczeniu.