Utrata zęba to zawsze przykra sytuacja, niezależnie od wieku pacjenta. Na szczęście zęby utracone w wyniku choroby czy wypadku można zastąpić naturalne wyglądającymi, w pełni funkcjonalnymi implantami – nowoczesna implantologia w Warszawie umożliwia szybkie uzupełnienie zgryzu trwałą protezą. Na czym to dokładnie polega i jak wygląda zabieg?
Czym dokładnie są implanty zęba? Profesjonalna implantologia
Osoby, które chcą uzupełnić zgryz po utracie naturalnych zębów, powinny skorzystać z rozwiązań, jakie oferuje implantologia w Warszawie. Jest to opcja posiadająca znacznie więcej korzyści, niż zwykłe protezy ruchome, do których wielu pacjentów nie jest w stanie się przyzwyczaić. Implanty zębowe zastępują nie tylko koronę, ale i korzeń zęba, dzięki czemu spełniają wszystkie funkcje zgryzu, nie przemieszczają się, a przy tym wyglądają zupełnie naturalnie.
Implant zęba składa się z tytanowej śruby, która zastępuje korzeń, oraz porcelanowej korony, która pełni rolę widocznej części zęba. W pierwszej kolejności wszczepienie implantu polega na wkręceniu śruby w miejsce, gdzie kiedyś znajdował się korzeń zęba. Koronę nakłada się dopiero po pewnym czasie, kiedy dziąsło w pełni się zagoi. Dzięki temu zabieg nie generuje żadnych komplikacji, a pacjent może cieszyć się nowym, w pełni dopasowanym do jego zgryzu zębem o bardzo dużej trwałości.
Czy skorzystanie z implantologii wymaga dłuższego przygotowania? Jak przebiega zabieg?
Choć implantologia to dziedzina, z której może skorzystać większa część pacjentów, przed podjęciem się wszczepienia implantów lekarz musi przeprowadzić ogólny wywiad oraz zlecić kilka badań, które potwierdzą, że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Bierze się pod uwagę stan zębów i kości pacjenta, wykonuje tomografię komputerową, a także, jeśli lekarz uzna to za niezbędne, szereg dodatkowych badań, określających ogólny stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu można mieć pewność, że zabieg będzie w pełni bezpieczny i zakończy się powodzeniem.
Po wykonaniu wszystkich badań, stomatolog zaplanuje całe leczenie implantologiczne. Pierwszym krokiem jest wkręcenie tytanowej śruby, która ma zastąpić korzeń brakującego zęba. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny dla pacjenta dzięki zastosowaniu silnego znieczulenia miejscowego. W efekcie jedynie po zakończeniu wszczepiania implantu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort na skutek opuchnięcia dziąsła, co jest zupełnie normalnie i powinno stosunkowo szybko zniknąć. Nie jest to jednak ból utrudniający codzienne funkcjonowanie.
Porcelanowa korona może być założona dopiero po całkowitym wygojeniu się dziąsła – zazwyczaj trwa to od 3 do 6 miesięcy. Na ten czas założona zostaje tymczasowa korona, która zasłania śrubę, dbając o komfort pacjenta. Po założeniu docelowego zastępstwa dla widocznej części zęba, implant jest gotowy, a pacjent może cieszyć się pełnym uzębieniem.
Ból i uczulenia, czyli czy jest ryzyko przy korzystaniu z rozwiązań implantologii?
Wokół zabiegu wszczepiania implantów narosło wiele mitów, tak jak w przypadku innych zabiegów stomatologicznych – często budzi on przez to niepotrzebny stres u pacjentów, którzy obawiają się bólu i komplikacji. Głównym problemem jest zazwyczaj wkręcanie śrub tytanowych, które stanowią zastępstwo dla korzenia zęba. Nie trzeba bać się tego zabiegu – jest on wykonywany w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Wykorzystuje się innowacyjne metody ochrony przed bólem, które bardzo skutecznie chronią pacjenta przed dyskomfortem.
Kolejnym mitem jest możliwość wystąpienia alergii po wszczepieniu implantu. Śruby zastępczych zębów są wykonywane z tytanu, który nie powoduje u człowieka uczulenia, nie trzeba więc w żadnym stopniu obawiać się niewłaściwej reakcji organizmu.
Warto pamiętać, że w pierwszym tygodniu po zabiegu nie powinno się jeść twardych potraw, pić alkoholu ani palić papierosów, należy także wstrzymać się od większego wysiłku fizycznego.