Małe pożyczki, sprzęty na raty, kredyt na wakacje – takich zobowiązań zazwyczaj nie boimy się zaciągać, zarówno w bankach, jak i w różnych instytucjach. Nieco inaczej jest, kiedy chodzi o spore kwoty, np. o pożyczkę pod zastaw nieruchomości. Z jednej strony nagła potrzeba pieniędzy sprawia, że szukamy różnorodnych rozwiązań, z drugiej stawiamy na szali nasza nieruchomość: mieszkanie, dom lub działkę. P czym pamiętać zaciągając kredyt pod zastaw mieszkania lub pod zastaw innej nieruchomości?
Pożyczki pod zastaw nieruchomości – dobre praktyki firm
Aby nie zostać oszukanym decydując się na kredyt pod zastaw nieruchomości https://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actumnależy dokładnie przeanalizować, co oferują firmy udzielające pożyczek. Firmy dbające o swoją reputację i o klienta zapewniają m.in.:
- możliwość wcześniejszej spłaty kredytu pod zastaw nieruchomości – nie jest to normą ani u firm wszystkich firm, ani u banków. Często jest wręcz odwrotnie: spłata kredytu nie jest możliwa wcześniej. Dlatego przed podpisaniem umowy o kredyt pod zastaw nieruchomości, warto o to zapytać i wybierać tylko te firmy, które na taką ewentualność się godzą,
- możliwość odstąpienia od umowy – to kolejna kwestia, która nie jest przestrzegana przez wszystkie firmy, albo też jest możliwa po spełnieniu wielu warunków, które de facto nie są możliwe do spełnienia. Jeżeli firma oferująca pożyczki pod zastaw w Szczecinie czy innej firmie nie daje możliwości odstąpienia od umowy do 14 dni, warto zastanowić się nad jej uczciwością,
- możliwości zaciągnięcia kredytu pod hipotekę spłacanego mieszkania. Wiele osób myśli, że nie może zaciągnąć kredytu pod mieszkanie, które jest spłacane. Jest to oczywiście możliwe. Jednak, w takiej sytuacji firma może wymagać dodatkowych gwarancji, np. dokumentów potwierdzających, że mieszkanie jest regularnie spłacane – raty w terminie przelewane są na rachunek banku.
Dobre firmy zapewniają również szybką decyzję, mało formalności i brak informacji o pożyczce przekazywanej do Biura Informacji Kredytowej.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości a wymagane dokumenty
O ile większość firm oferujących pożyczki pod zastaw nieruchomości nie wymagają np. zaświadczenia o dochodach, to jednak należy przygotować kilka ważnych dokumentów. Do tego, aby firma oferująca kredyt pod hipotekę mogła przygotować kwotę, jaką może pożyczyć, potrzebuje oczywiście pewnych dokumentów. Najczęściej rozpoczęcie procedury wzięcia kredytu pod hipotekę rozpoczyna się po wypełnieniu wniosku znajdującego się na stronie firmy.
Następnie osoba starająca się o kredyt pod zastaw mieszkania powinna przygotować następujące dokumenty:
- oryginał formularza – wypełniony i podpisany,
- dokument tożsamości,
- akt notarialny nabycia nieruchomości,
- fotografie nie ruchomości,
- wypis i wyrys z mapy ewidencyjnej (w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości takiej jak dom, albo działka).
Sprawdzenie firmy oferującej pożyczkę i swoich możliwości
Biorąc pożyczkę pod zastaw mieszkania czy innej nieruchomości, wiele osób mówi „jakoś to będzie”. Tymczasem, należy zastanowić się nad każdą ewentualnością. Należy policzyć, kiedy będzie możliwe oddanie kredytu przy warunkach sprzyjających, a kiedy, jeśli sytuacja zmieni się na gorszą. Trzeba także wyobrazić sobie sytuację, w której przez jakiś czas nie będziemy mogli spłacać kredytu, np. stracimy pracę. Warto pomyśleć o pewnym buforze finansowym, który zapewni płynność finansową. Kredyt pod zastaw mieszkanie to duża odpowiedzialność. Zawsze należy zminimalizować ryzyko dokonując analizy swoich możliwości, wyobrażając sobie różne sytuacje, które mogą nastąpić, a także rozsądnie wybierając firmę udzielającą pożyczek. Kredyt pod hipotekę nie jest niczym złym, nie musi oznaczać utraty nieruchomości. Może okazać się czymś dobrym – dzięki uzyskanym pieniądza można spłacić inne zobowiązania, uratować kogoś życie lub zdrowie, uratować lub rozkręcić biznes. Dobrze przemyślany kredyt pod hipotekę nie jest groźny!