Walcowanie jest jedną z podstawowych technik obróbki plastycznej metali, ale mimo tego, że jego technologia jest naprawdę zaawansowana, wciąż można zidentyfikować kilka potencjalnych problemów, które należy rozwiązać, aby mieć pewność prawidłowego zrealizowania zamówienia.
Najtrudniejsze jest walcowanie stożków
O ile walcowanie stali w klasycznej odmianie jest relatywnie prostym procesem, o tyle walcowanie stożków jest już trudne do wykonania, ponieważ wymaga zastosowania innego algorytmu pracy obrabiarek. Zmiana finalnego kształtu produktu oznacza często konieczność precyzyjnej zmiany parametrów procesu obróbki na jego poszczególnych etapach. Stożki stalowe wykonuje się także metodą gięcia krokowego, jeśli inne technologie okażą się niewystarczające ze względu na specyfikę stopu albo żądane parametry gotowego produktu. Wybór odpowiedniej metody obróbki jest w tym przypadku kluczowy, a jednocześnie w wielu przypadkach wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia.
Zachowanie precyzji i parametrów technicznych
Zachowanie precyzji w procesie walcowania stało się znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu maszyn CNC, które mogą wykonać wiele zadań bardzo trudnych do realizacji na obrabiarkach ręcznych. Wyzwaniem pozostaje jednak takie przygotowanie procesu, aby gotowy produkt spełniał oczekiwania względem walorów technicznych. Walcowanie może wprowadzać w arkusz blachy stalowej dodatkowe naprężenia, przyczyniając się do osłabienia struktury mikrokrystalicznej – aby uniknąć takich komplikacji, należy wnikliwie ocenić, w jaki sposób można przeprowadzić proces obróbki i jakie będą jego warunki granicznej.
Czy każdy materiał można walcować?
Co do zasady można poddać walcowaniu prawie każdą blachę stalową, natomiast w przypadku elementów grubszych, ale też niektórych specyficznych stopów konieczne jest posiadanie nietypowego parku maszynowego oraz zastosowanie odmiennych procedur lub technologii. Są to jednak wyzwania, którym dziś potrafi sprostać coraz więcej wykonawców, zapewniając maksymalną jakość usługi, krótki czas i wciąż niezbyt wysoką cenę, co jest jednym z najważniejszych atutów obróbki plastycznej stali. Większa część maszyn wykorzystywanych do walcowania stali może poradzić sobie z materiałem o grubości do 60 mm, a więc na tyle dużo, że zaspokoi to potrzeby zamawiających. Co do długości, tutaj różnice są dość spore, ale 3-metrowe fragmenty blachy można poddawać walcowaniu na standardowych maszynach.
Wyzwania często będą też miały charakter logistyczny albo będą wynikały z napiętego kalendarza, ale tego rodzaju problemy rozwiązuje się, po prostu wybierając odpowiedniego wykonawcę o dużym doświadczeniu, dysponującego nowoczesnym parkiem maszynowym i wykwalifikowaną kadrą.