Czy warto zdecydować się na dewar YDS?

Dewary nieodmiennie znajdują swoje miejsce w placówkach związanych z czynnikami biologicznymi – zamrażanie pozwala na długotrwałe przechowanie próbek, ale też stosowane jest w zabiegach zdrowotnych. Pojawia się zatem kwestia wyboru odpowiedniego zbiornika na ciekły azot. Czy dewar YDS będzie odpowiedni? Jeśli tak, to dlaczego?

Dewar YDS w zastosowaniach biologicznych

Naczynie Dewara po raz pierwszy zastosowane zostało końcem XIX w. – już wtedy w celach laboratoryjnych, aby umożliwić przechowywanie niewielkich ilości skroplonych gazów. Czym właściwie ono jest? To, inaczej mówiąc, duży termos, czyli naczynie o rozdzielonej techniczną próżnią podwójnej ściance, zatkane korkiem. Ten prosty, opis wskazuje na główną funkcję urządzenia – izolowanie termiczne. To dzięki jego konstrukcji możesz przechowywać ciekły azot w swoim zakładzie, salonie piękna albo laboratorium przez wiele dni.

Na jakie cechy zwrócić uwagę kupując naczynie Dewara?

Oczywiście dużo zależy od tego w jakim celu zamierzasz wykorzystać swój dewar. Podstawowe parametry jednak, które powinieneś wziąć pod uwagę, to:

Sprawność

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, jest pytanie o to, jak często zamierzasz uzupełniać ciekły azot lub inaczej - jak często zamierzasz z niego korzystać. Zależy od tego bowiem jakiej sprawności naczynia będziesz potrzebował. Cecha ta mówi o stratach ciekłego azotu w czasie (w litrach na dobę). Jeśli nie przemawia do Ciebie ta jednostka, może lepiej wyobrazisz sobie jej dopełnienie – maksymalny czas utrzymania ciekłego azotu, który wyraża się w dobach. Przykładowo, dewar YDS-16, taki jak ten: https://www.cryogenshop.pl/biologiczne/naczynie-dewara-yds-16. ma sprawność 0.1 l/d, co odpowiada możliwości utrzymaniu ciekłego azotu przez 171 dni.

Wielkość wlotu

Druga istotna cecha to średnica wlotu. Z jednej strony większy otwór to niepotrzebne straty energetyczne, z drugiej jednak jego rozmiar ogranicza wielkość zasobów biologicznych (lub pojemników), które będziesz mógł bankować wewnątrz. Ponadto, okazalszy wlot ułatwia napełnianie i opróżnianie zbiornika.

Pojemność, waga i rozmiary

Laboratoria często są niewielkie, a zakłady związane ze zdrowiem nieraz utrzymują odmienną stylistykę od technicznej. W związku z tym warto zwrócić uwagę na wielkość dewara, aby mieścił tyle ciekłego azotu ile potrzebujesz, a przy tym nie straszył gabarytami. Niska masa pomoże natomiast zwłaszcza w przypadkach konieczności częstego przemieszczania zbiornika. Np. wspomniany dewar YDS-16, mimo że niewielki (63 cm wysokości, 35.5 cm średnicy) mieści aż 17 l ciekłego azotu przy jedynie 8.5 kg wagi.

Jakie naczynie Dewara wybrać? Zwróć uwagę na zezwolenia

Nabywając dewar pamiętaj, aby wybrać taki, który spełnia odpowiednie normy związane z planowanym jego zastosowaniem. Co ważne, mogą się one różnić, w zależności od tego, czy będziesz korzystał z niego w celach biobankowania, zabiegowych, pokazowych, czy innych. Przykładowo, dewary YDS posiadają oznakowanie CE oraz certyfikat ISO.