Ubezpieczenie na życie często kojarzy się wyłącznie ze świadczeniem wypłacanym na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. W rzeczywistości jednak odpowiednio dopasowana do potrzeb polisa na życie może stanowić finansowe zabezpieczenie w zakresie znacznie szerszym. Kiedy najlepiej się zdecydować na zakup takiego ubezpieczenia i dlaczego?
Czy komuś nie jest potrzebna polisa na życie?
To pytanie pojawia się nieprzypadkowo. W różnych poradnikach czy artykułach na tematy ubezpieczeniowe można się bowiem spotkać z informacjami, że niektórym osobom ubezpieczenie na życie nie jest w ogóle potrzebne. Powody, podawane dla uzasadnienia tej tezy są bardzo różne: od posiadania dużych oszczędności poprzez prowadzenie samotnego trybu życia aż po brak długotrwałych zobowiązań kredytowych i stabilną sytuację finansową.
I może nawet te argumenty dałyby się w jakiś sposób obronić, gdyby w życiu nie dochodziło do nieprzewidzianych zdarzeń losowych, w wyniku których w jednej chwili tracimy zdrowie, możliwość wykonywania pracy czy (w tym najgorszym przypadku) życie, i gdyby takie sytuacje dotyczyły tylko konkretnych grup społecznych albo osób w określonym wieku. Niestety, poważna choroba czy nieszczęśliwy wypadek mogą się przytrafić każdemu, niezależnie od wieku, statusu materialnego oraz stylu życia. I zabezpieczeniem finansowym na taką ewentualność może być właśnie ubezpieczenie na życie, rozszerzone o odpowiednie umowy dodatkowe.
Jaka powinna być Twoja polisa na życie?
Można by nieco przekornie stwierdzić, że odpowiedź zawarta jest już w samym pytaniu: powinna być Twoja, to znaczy dopasowana do Twoich oczekiwań, potrzeb, sytuacji życiowej i możliwości finansowych. Do Ciebie, mówiąc krótko, a także do celu, w jakim decydujesz się na zakup ubezpieczenia na życie - bo może Ci zależeć wyłącznie na ochronie, ale możesz też np. chcieć gromadzić kapitał na przyszłą emeryturę. Wybór należy do Ciebie, ale zawsze powinien być świadomy i przemyślany.
Dobrze dopasowana do potrzeb polisa na życie ma za zadanie zapewnić finansowe wsparcie właśnie w tym trudnym czasie, kiedy potrzebne są pieniądze na kosztowne leczenie, rehabilitację po wypadku albo gdy bliscy zabierają się za porządkowanie finansowych zobowiązań po zmarłym i okazuje się, że oprócz wielu wspomnień zostały po takiej osobie niemałe rachunki do spłacenia.
Kiedy kupić ubezpieczenie na życie?
Uniwersalnej odpowiedzi nie ma, choć w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że im wcześniej, tym lepiej. Dokładny moment, w którym zdecydujesz się na ubezpieczenie na życie, zależy od wielu czynników, ale najważniejszym z nich zawsze powinna być Twoja aktualna sytuacja życiowa oraz Twoje realne potrzeby. A ponieważ negatywne w skutkach zdarzenia losowe mogą się przydarzyć w każdym momencie, nie warto odkładać decyzji o zakupie ubezpieczenia na życie na bliżej nieokreślone "później".
Warto mieć na uwadze, że każdy ubezpieczyciel dokonuje kalkulacji ryzyka ubezpieczeniowego w chwili, gdy składasz wniosek. Wiek i stan zdrowia są istotnymi czynnikami ryzyka, dlatego odkładanie zakupu ubezpieczenia na życie w czasie działa na Twoją niekorzyść.
Podsumowanie
Idealny moment na zakup ubezpieczenia na życie, jest dla każdego inny, ale - jak już podkreślaliśmy - nie warto tej decyzji odwlekać w nieskończoność. Zanim podejmiesz decyzję, zawsze określ swoje potrzeby oraz postaraj się przewidzieć, jak mogą się one zmieniać w czasie. Pamiętaj, że wiek oraz stan zdrowia są kluczowymi czynnikami, które wpływają na wysokość składki. Z upływem lat warunki, na których będziesz mogła/mógł zakupić polisę, ulegną zmianie - na mniej korzystne, niestety. Im wcześniej podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia na życie, tym warunki będą korzystniejsze, a co najważniejsze, nie ulegną zmianie przez okres trwania polisy.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.