DSC_7222
Dzisiaj (12.09) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu pn. „Ars Longa”. Malowidło młodych artystów z „Chrobrego” upiększyło jedną z auli lekcyjnych uczelni.
 
Mural o wymiarach 3,45 m x 7,5 m powstał na wschodniej ścianie sali nr 40. Tytuł dzieła „Ars Longa” pochodzi od starożytnej maksymy „Ars longa, Vita brevis” (Sztuka jest długa (wieczna) a życie krótkie). Malowidło stanowi elektryczne zestawienie motywów artystycznych z kanonu malarstwa europejskiego i polskiego.

- W centralnej części dzieła przechadzają się Platon i jego uczeń Arystoteles, filozofowie starogreccy zajmujący się m.in. estetyką. Napis umieszczony nad ich głowami „Ars Longa” sugeruje temat rozmowy antycznych mędrców. W kontekście całej pracy oraz poglądów obydwu filozofów nie trudno domyślić się, że Platon próbuje przekonać swojego ucznia o ponadczasowości sztuki przede wszystkim jako idei, Arystoteles zdaje się zwracać uwagę na materialną część rzeczywistości, jako nie mniej ważną inspirację dla artystów – czytamy w opisie pracy.

Projekt malowidła opracował nauczyciel języka polskiego, historii sztuki i plastyki Robert Cieślak. Pierwsze prace rozpoczęły się 13 marca. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się blisko 20 uczniów i uczennic klas pierwszych, drugich i trzecich. Młodzi artyści z „Chrobrego”, którzy wnieśli swój wkład w powstanie dzieła to: Małgorzata Pawliszewska, Nadia Adamczyk, Michał Wartacz, Tomasz Banaszczyk, Zuzanna Janowska, Zofia Wróbel, Olimpia Błoch, Zuzanna Filipek, Nikodem Malec, Bernard Żak, Lena Maciejewska, Kinga Gorzkiewicz, Aleksandra Staszek, India Jaguś, Maja Wiączek, Julia Gątkowska, Mikołaj Lewandowski.