Lilia – roślina na eksponowane miejsca w ogrodzie

Lilie to rośliny, które zachwycają dużymi, dekoracyjnymi kwiatami, a także przepięknym, intensywnym zapachem. Można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach na balkonach czy tarasach. Floryści chętnie wykorzystują je na kwiaty cięte. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się kupić cebule lilii?

Lilia - podstawowe informacje

Lilia jest to dekoracyjna roślina cebulowa wchodząca w skład rodziny liliowatych. Jest ona blisko spokrewniona z szachownicą, tulipanem, liczydłem czy medeolą. Lilie w warunkach naturalnych można spotkać zarówno w Europie, Azji, jak Ameryce Północnej. Roślina posiada grubą, nierozgałęzioną, wyprostowaną łodygę. Jej częścią podziemną jest cebula osiągająca do 12 centymetrów średnicy (jej kształt zależy od odmiany). Liście lilii są lancetowate, eliptyczne lub jajowate. Są one zazwyczaj ułożone okółkowo lub skrętolegle. Lilie uprawiane są dla bardzo dekoracyjnych kwiatów, które wyrastają pojedynczo lub są zebrane w baldachy. Kwiaty mogą przybierać barwę białą, żółtą, kremową, bordową, liliową, fioletową pomarańczową, czerwoną, zielonkawą, różową, łososiową. Możemy również spotkać lilie wielobarwne. Wydają one bardzo intensywny, przyjemny zapach. Zaletą tej rośliny jest długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w maju i może trwać nawet do października. Lilie to kwiaty bardzo popularne, które możemy kupić w każdej kwiaciarni. W kulturze chrześcijańskiej są one symbolem czystości, niewinności i chwały. Z kolei w starożytnym Rzymie symbolizowały nadzieję.

Zamów cebule Lilii w okazjonalnej cenie

Jak wygląda uprawa lilii w polskim ogrodzie?

Lilie są często sadzone na rabatach kwiatowych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Dla lilii najlepiej jest zarezerwować stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru i dość ciepłe. Musimy wiedzieć, że poszczególne gatunki lilii mogą mieć inne wymagania temperaturowe. Z tego względu przed zakupem konkretnej rośliny należy się upewnić jakich warunków ona potrzebuje. Część lilii jest odporna na niskie temperatury i może przezimować w ogrodzie. Inne trzeba wykopać jesienią.

Lilie mają dość duże wymagania glebowe. Potrzebują one podłoża zasobnego w składniki odżywcze, przepuszczalnego, o pH od obojętnego do lekko zasadowego, próchniczego. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest niezbyt dobrej jakości, przed posadzeniem lilii powinniśmy ją wzbogacić nawozem.

Decydując się na uprawę lilii musimy zdawać sobie sprawę, że mogą być one atakowane przez mszyce i poskrzypkę liliową. Rośliny te mogą również cierpieć na choroby wirusowe i grzybowe.

Lilie – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują te rośliny?

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku lilii jest regularne podlewanie. Rośliny te potrzebują stale wilgotnej gleby, nie powinniśmy jednak doprowadzać do powstawania zastoin wodnych.

Do ważnych zabiegów należy także odchwaszczanie, nawożenie (najlepiej sprawdzają się nawozy do roślin kwitnących), a także usuwanie przekwitłych kwiatostanów (jest to szczególnie ważne, gdyż wytworzenie nasion bardzo osłabia cebule).

Jak wybrać najlepsze cebule lilii?

Warto zdawać sobie sprawę, że cebule lilii w zależności od odmiany mogą przybierać barwę żółtą, białą, brązową, a nawet ciemnopurpurową. Gdy kupujemy cebule w sklepie stacjonarnym wybierajmy tylko te, które są duże, jędrne, pozbawione przebarwień i uszkodzeń mechanicznych. W przypadku zamówienia przez internet nie mamy możliwości obejrzenia konkretnych cebul – z tego względu najbezpieczniej jest kupować je wyłącznie od sprawdzonych, polskich producentów. W żadnym wypadku nie kupujmy cebul na wagę czy cebul niewiadomego pochodzenia.