Automatyka przemysłowa i systemy sterowania w liniach produkcyjnych

Automatyka przemysłowa i systemy sterowania są rozwiązaniem pozwalającym sprostać wyzwaniom produkcyjnym na rynku i zwiększyć wartość firm. Przed automatyzacją człowiek był odpowiedzialny za procesy przemysłowe od początku do końca, od planowania do wykonania.  Na małą skalę siła robocza może sprzyjać pewnym procesom produkcyjnym, ale w zglobalizowanym świecie jest to przestarzałe, a nawet niekorzystne. Systemy automatyki i sterowania mogą usprawnić wszystkie procesy na liniach produkcyjnych. Informację na temat budowy linii produkcyjnej znajdziesz na stronie https://inco-system.com/linie-produkcyjne/.

Czym są systemy automatyki i sterowania?

Systemy automatyki i sterowania składają się z komponentów technologicznych, dzięki którym linie produkcyjne automatycznie regulują działania w zakładzie produkcyjnym.

Wyobraźmy sobie wiadro, które ma zostać napełnione wodą przez wąż. Aby uruchomić przepływ cieczy, osoba musi otworzyć kran i monitorować napełnianie, aż do osiągnięcia pożądanego poziomu i uniknięcia rozlania.

W tym przypadku osoba jest odpowiedzialna za kontrolowanie działania, w przeciwnym razie wąż pozostałby otwarty, a woda zostałaby zmarnowana. Jest to przykład ręcznego systemu sterowania opartego na interwencji człowieka, który ze swej natury jest narażony na błędy i niedokładności. Procesy ręczne są zawsze narażone na błędy ludzkie, a w przemysłowej linii produkcyjnej przekłada się to na utratę zasobów i spadek jakości wyników końcowych.

Wyobraźmy sobie teraz, że wiadro zostanie napełnione przez system automatyki i sterowania. Przepływ wody będzie kontrolowany przez oprogramowanie, w którym operator będzie interweniował jedynie w celu kalibracji urządzeń i moderowania wartości decydujących w procesie produkcyjnym, takich jak m.in. temperatura, prędkość.

Zastosowania automatyki i systemów sterowania w przemyśle

Oczywiście są to tylko przykłady. Lista zastosowań jest znacznie dłuższa.

Przemysł motoryzacyjny

Przemysł motoryzacyjny jest głównym beneficjentem systemów automatyki i sterowania. Linie produkcyjne w branży motoryzacyjnej wymagają tej technologii w fazach montażu i lakierowania, przyspieszając w ten sposób wydajność i jakość produkcji samochodów.

Górnictwo

Górnictwo wykorzystuje systemy automatyki i sterowania do przetwarzania mieszanek rudy. Mielenie, przenoszenie i dozowanie płynów to niektóre z zadań, które można zaprogramować przy użyciu tego rozwiązania technologicznego, co skraca czas i zapewnia bezpieczeństwo pracowników.

Przemysł tekstylny

Przemysł tekstylny nadal polega na wielu procedurach ręcznych przy produkcji odzieży - takich jak projektowanie i szycie na miarę - ale są też takie, które skorzystały z zastosowania automatyki i systemów sterowania. Przemysłowe pralki i suszarki są szeroko stosowane w przemyśle i wymagają sterowników programowalnych (PLC), aby działać automatycznie. Minimalizuje to czas prania i poprawia ogólną produkcję firmy. 

Etapy procesu wdrażania systemów automatyki i sterowania

1. Ocena procesów, które mają być zautomatyzowane

Nie wszystko można zautomatyzować. Aby wiedzieć, które procesy mają być zautomatyzowane i sterowane, konieczne jest przeprowadzenie wcześniejszej oceny, w której określa się podstawowe działania przedsiębiorstwa oraz częstotliwość ich wykonywania. Istnieją zadania, które są bardziej powtarzalne niż inne lub które ze swej natury nadal zależą od działania człowieka. Niepotrzebne inwestycje mogą zagrozić zasobom organizacji.

 2. Projektowanie planu wdrożenia

Wdrożenie systemów automatyki i sterowania wiąże się ze zmianami strukturalnymi w organizacjach, dlatego ważne jest, aby podczas projektowania planu uwzględnić wszystkie aspekty związane z procesami. Planowanie jest parametrem pozwalającym ustalić cele, które mają być osiągnięte, a po jego zastosowaniu jest wskazówką, dzięki której wiadomo, czy cele są osiągane.

3. Wybór rozwiązań automatyki

Programowalne sterowniki logiczne (PLC), inteligentne urządzenia elektroniczne (IED) i programowalne sterowniki automatyki to tylko niektóre z rozwiązań w zakresie automatyki i sterowania.