bolące kolana

Z biegiem lat nasze ciała się zmieniają. Skóra wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, szybkość metabolizmu maleje. Mogą też pojawić się problemy z poruszaniem, różnego rodzaju bóle. Bardzo często przyczyna wiąże się ze spadkiem ilości kolagenu w organizmie. Na szczęście substancję tę możemy suplementować.

Czas biegnie nieubłaganie. W pewnym momencie przekraczamy „magiczną” granicę, gdy nagle coraz częściej coś nas zaczyna boleć, zakres naszych ruchów coraz bardziej się ogranicza. Ma na to wpływ nie tylko kondycja całego ciała, ale i taka substancja jak kolagen. Odpowiada ona za wygląd skóry, włosów, paznokci, ale też za stan naszych organów, kości, mięśni albo stawów.

Dlaczego kolagen jest tak ważny?

Aby zobrazować sobie rolę jaką kolagen pełni w naszym organizmie, warto pomyśleć o nim jak o specjalnej siatce, która otacza ściany naszego domu. Ma ona je wzmacniać i podtrzymywać. Tą siatką jest właśnie kolagen. Sprawia, że fundamenty są mocniejsze. Substancja produkowana jest przez nasze organizmy mniej więcej do 25. roku życia. Później produkcja kolagenu stopniowo zanika. W związku z tym nasze ciało otrzymuje go mniej. Dochodzi do stopniowej degeneracji tkanek. To objawia się wiotczeniem skóry i mięśni, obniżeniem twardości kości i elastyczności chrząstek czy zanikiem mazi stawowej.

Gdy mazi stawowej ubywa, a chrząstki nie są już tak twarde i elastyczne jak niegdyś, możemy zacząć odczuwać ból przy codziennych czynnościach: od uprawiania sportu, po nawet zwykłe poruszanie się. Chrząstki, które nie są już jak niegdyś skąpane w mazi pocierają o siebie, ścierając się i powodując ból. Można ten proces jednak zatrzymać lub chociaż spowolnić. Warto w tym celu sięgnąć po suplementy diety.

Suplementy nie są takie straszne

Wiele negatywnych komentarzy często pada pod adresem suplementów diety. Warto więc rozróżniać te wartościowe od tych, które nic nie dają naszemu organizmowi. Suplementowanie kolagenu, szczególnie gdy jest to kolagen rybi to bardzo dobry i ważny krok dla naszego ciała. Pozyskiwany jest on z tłustych ryb morskich. Jego struktura zapewnia mu lepszą wchłanialność, a działa na nasze ciała tak, jak jego ludzki odpowiednik. Dostępny jest najczęściej w postaci tabletek oraz saszetek z proszkiem do stworzenia zawiesiny.

Ze swojej strony polecamy przede wszystkim kolagen rybi w proszku. Nie zawiera on stabilizatorów i utwardzaczy, co jest niezbędne do stworzenia tabletek. W składzie jednak można znaleźć substancje pomocnicze, które wzmocnią i wesprą jego działanie. Bardzo często jest to np. witamina C, cynk czy biotyna. Regularnie przygotowywana i pita zawiesina szybko przedostaje się do układu krwionośnego i ma szansę od razu rozpocząć pracę nad poprawą naszego stanu.

Jakie korzyści przyniesie nam picie kolagenu? Przede wszystkim zaczniemy odczuwać stopniową ulgę od dolegliwości bólowych, związanych ze stawami. Będziemy lepiej i łatwiej się poruszać. Możemy odczuć też wewnętrzną lekkość, bo kolagen wpłynie również na kondycję naszych narządów. Korzystnej zmianie ulegnie też wygląd nasze skóry – stanie się lepiej nawilżona, bardziej napięta, rozpromieniona, młodsza.