Nadmierne myślenie - jak sobie z nim poradzić?

Zdarza Ci się wpaść w nieustającą pętlę myśli, która wymyka Ci się spod kontroli? Każdy z nas miewa gorsze dni. Każdy z nas miewa przytłaczające myśli, które wymykają się nam spod kontroli. Jest to normalna, ludzka reakcja, na zmartwienia i przeżywany stres. Pojawiające się raz na jakiś czas, mogą być dla nas pomocne i chronić nas przed zagrożeniami. Jednak ich nadmiar może być uporczywy i uniemożliwić czerpanie z życia. Jak sobie z nim poradzić? Jak się od nich uwolnić? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z gonitwą myśli, tak abyś mógł się cieszyć z każdego dnia!

Jak sobie poradzić z natłokiem myśli?

W tej sekcji artykułu poznasz kilka sposobów na temat tego, jak radzić sobie z nadmiernym myśleniem. Oczywiście nie chodzi o to, abyś przestał w ogóle myśleć, tylko żeby w bardziej świadomy sposób zarządzał całym tym procesem, oraz umiejętniej sobie z nim radzić.

Szukasz psychoterapeuty, konsultacji psychologicznej, albo odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z psychologią? W takim razie StrefaMysli to miejsce dla Ciebie!

Akceptacja 

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z natłokiem myśli jest akceptacja. Musisz zaakceptować swoje myśli, takimi, jakimi są. One towarzyszą nam nieustannie. Były, są i będą częścią naszego życia. Jeśli przestaniemy oceniać nasze myśli, a zaczniemy je akceptować, to zdecydowanie będzie to pierwszy krok w ich oswojeniu. Bardzo ważnym jest uświadomienie sobie, co konkretne myśli robią Tobie i jak wpływają na Twoje samopoczucie. Gdy posiadamy taką świadomość, to znacznie łatwiej jest zatroszczyć się o siebie i dać ujście nagromadzonej energii. 

Nie przestawaj na siłę myśleć

Najgorszym co możemy sobie zrobić to próbować przestać myśleć. Wprowadzanie siebie w błąd, że nie będziesz o czymś myśleć. Wmawianie sobie, aby nie myśleć, np. o wstydliwej sytuacji, którą napotkała nas w sklepie, automatycznie sprawi, że będziemy nieustannie o niej myśleć. Tak samo jest z każdymi innymi myślami, które nas denerwują, martwią i nie dają spokoju. Nie ma sensu się tych myśli wypierać i wmawiać sobie, że jest inaczej. Próbując, przestać myśleć osiągniemy odwrotny efekt od tego zamierzonego. Dlatego, zamiast oszukiwać samego siebie, spróbuj przerzucić uwagę na:

  • rozwiązania danego problemu,
  • wymyślanie bardziej wspierających scenariuszy,
  • szukaniu pozytywnych aspektów,
  • ćwiczenie kreatywności,
  • sprawdzenie, czy masz na tę sytuację wpływ

Warto pamiętać, że to czemu poświęcamy naszą uwagę, pochłania naszą życiową energię. Dlatego warto uczyć się bycia wspierającym dla siebie i swoich myśli. 

Ćwicz wdzięczność

Pamiętaj o odpowiedniej wdzięczności i podziękowaniu samemu sobie, gdy uda Ci się, chociaż na chwilę zatrzymać myśli. Ćwicz wdzięczność dla Twojego umysłu. To o czym myślisz, najczęściej mówi bardzo wiele o Tobie. Tylko TY masz wpływ na to co myślisz. Dlatego bądź odpowiedzialny za swoje myśli.

Bądź cierpliwy wobec swoich myśli

Pamiętajcie, że myśli są nietrwałe i z czasem same przemijają. Takie podejście pozwala zachować do nich dystans. Dlatego bardzo dobrze jest wykazywać się cierpliwością do swoich myśli, wytwarzając naturalną przestrzeń między tym co się myśli a aktualnym wydarzeniem.

Mindfulness (Uważność)

Aby zacząć radzić sobie z natłokiem myśli, najpierw trzeba zacząć od ich zauważenia. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że myśli. Nie przykuwamy uwagi do treści naszych wewnętrznych dialogów czy scenariuszy. W większości przypadków myśli przepływają bezwiednie przez nasz umysł, przez co nie zwracamy na nie uwagi. Dopiero gdy zaczynają być uporczywe, powracają z nasiloną mocą i wywołują stres, zaczynamy je zauważać. Aby ćwiczyć uważność, najlepiej jest zacząć od skupiania się na oddechu przez dłuższą chwilę. Skupienie oddechu naturalnie odwraca uwagę od myśli. Jednak uważność jest umiejętnością, która wymaga systematycznego treningu. Jednak jest niebywale pomocy przy walce z nadmiarem myśli.

Konsultacja z psychologiem online to sposób na rozmowę ze specjalistą, bez wychodzenia z domu.

Przerwij natłok myśli

Jedną z najlepszych metod radzenia sobie z nadmiernym myśleniem jest odwrócenie uwagi, przerwanie myślenia i zajęcie się inną czynnością, ponieważ wymaga ona pełnego zaangażowania umysłu. Aczkolwiek czasami, przy dużej intensywności natłoku myśli, ciężko jest przeczytać książkę, albo obejrzeć film. Dlatego warto dać sobie chwilę i pobyć samemu ze swoimi myślami, nie próbując ich stłumić. Spróbowanie czegoś nowego może okazać się pomocne. Nasz mózg będzie musiał skupić się na nowej czynności, ponieważ wcześniej jej nie wykonywaliśmy, przez co nasz mózg nie zautomatyzował procesu jej wykonywania. Jeśli już znajdziesz coś, co najbardziej pomaga Ci przerwać myślenie – zapamiętaj to i wykorzystaj następnym razem.