W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach miasta i powiatu piotrkowscy policjanci przeprowadzają wzmożone działania, które pozwolą na wyeliminowanie nieodpowiedzialnych użytkowników dróg. Biorąc pod uwagę ostatnie tragiczne wydarzenia z udziałem kierowców jednośladów, do których doszło w województwie łódzkim, baczniej przyglądają się motocyklistom i motorowerzystom.

Jest wiele czynników, które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego podczas minionego weekendu policjanci piotrkowskiej drogówki prowadzili wzmożone działania, skupiając swoją uwagę na wszystkich uczestnikach ruchu, jednak baczniejszym okiem przyglądali się kierowcom jednośladów. Patrząc na tragiczne w skutkach zdarzenia z użytkownikami dwóch kółek, do których doszło na terenie województwa, ważne jest aby przypominać zasady bezpieczeństwa na dwukołowcu. Dlatego też w miniony weekend podczas swoich działań skontrolowali łącznie 168 użytkowników dróg, z czego 32 kierowców jednośladów. W 62 przypadkach kontrole te zostały zakończone pouczeniem. 37 wykroczeń policjanci zakończyli jednak mandatami, a 11 skierowaniem wniosków do sądu. Zatrzymali też 2 kierowców na „podwójnym gazie” oraz 8 w stanie po użyciu alkoholu. Za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali też dwa prawa jazdy, a za brak aktualnych badań technicznych oraz niewłaściwy stan techniczny 10 dowodów rejestracyjnych. Podczas weekendowych działań na trzeźwość skontrolowali 450 kierowców.

Przypominamy, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Pośpiech, brak uwagi i koncentracji może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Zachowując bezpieczną prędkość, dostosowując ją do warunków panujących na drodze zmniejszamy ryzyko niebezpiecznych zdarzeń. Pamiętajmy też o dostosowaniu odpowiedniej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Niechroniony uczestnik ruchu drogowego ma niewielkie szanse przy zderzeniu z udziałem rozpędzonego pojazdu. Zachowując odpowiednią prędkość dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych. Przypominamy też, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragicznie. Alkohol zdecydowanie zmniejsza szybkość reakcji. Zaburzona zostaje ostrość widzenia i wyczucie odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuacje i swoje umiejętności. Zaburzona zostaje też równowaga, przez co można spowodować zagrożenie dla siebie jak i innych osób.

st. asp. Izabela Gajewska