1630317033107-1630322859-1643617625
Podczas nagłego zatrzymania krążenia, niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej przystąpić do reanimacji. Pomocą może okazać się Automatyczny Elektryczny Defibrylator (AED), którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowej pracy akcji serca. W naszym mieście znajduje się dziesięć takich urządzeń.
 
Automatyczny Elektroniczny Defibrylator (AED) - to w pełni zautomatyzowane urządzenie, którego zadaniem jest przywrócenie prawidłowej akcji serca. AED jest urządzeniem pomocnym przy wykonywaniu reanimacji
w różnych warunkach. Sprzęt oddziałuje na organizm poprzez zamocowane na klatce piersiowej elektrody. Dokonują one analizy rytmu serca i pozwalają na ocenę zasadności zastosowania defibrylacji w konkretnym przypadku.
Urządzenie wywołuje reakcję mięśnia sercowego pod wpływem przekazywania prądu stałego o określonej wartości energii. Technologia wykorzystana w urządzeniu umożliwia rzetelną ocenę sytuacji (na podstawie analizy rytmu serca, dokonanej po przyłączeniu do ciała elektrod) i szybką, samodzielną reakcję sprzętu.
Urządzenie jest tak zaprojektowane, że od początku do końca informuje osobę prowadzącą reanimację
o podejmowaniu kolejnych kroków. Dzięki temu osoby bez kwalifikacji medycznych mogą przeprowadzić
w bezpieczny sposób akcję ratunkową.

Przypominamy, że Urząd Miasta w 2020 roku zakupił 9 takich urządzeń (8 wewnętrznych i jedno zewnętrzne). Zewnętrzny AED zainstalowany jest na budynku Urzędu Miasta przy Pasażu Rudowskiego 10. W 2021 roku przybył kolejny zewnętrzny AEDktóry został zainstalowany na elewacji Szkoły Podstawowej nr 3 (ul. Wysoka).

Wewnętrzne defibrylatory dostępne są następujących lokalizacjach:
- Miejski Ośrodek Kultury - al. 3 Maja 12;
- Miejski Ośrodek Kultury - ul. Słowackiego 13;
- hala Relax – al. 3 Maja 6 B;
- Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne – ul. Belzacka 108/100;
- boisko PKS Polonia – ul. ul. Reagana 18;
- stadion miejski – ul. Żwirki 6;
- Mediateka - ul. M. Curie- Skłodowskiej 3;
- Urząd Miasta – ul. Szkolna 28.