Cyberprzestępcy wykorzystując platformy sprzedażowe i komunikatory wyłudzają dane osobowe, za pomocą których uzyskują dostęp do kont bankowych i kart płatniczych. Jak nie paść ofiarą internetowych oszustów? Poznajmy kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne korzystanie z portali sprzedażowych.
Kupując oraz sprzedając online musimy zachować większą czujność niż kiedykolwiek, ponieważ przestępcy stale modyfikują metody oszustw internetowych. Z usług online korzystamy co najmniej kilka razy w tygodniu kupując lub sprzedając przedmioty na platformach sprzedażowych, jesteśmy znacznie bardziej narażeni na działalność cyberprzestępców. W ostatnim czasie metodą stosowaną przez oszustów jest rzekomy zakup przedmiotów na popularnej platformie sprzedażowej. Zainteresowany zakupem wystawionego w ogłoszeniu przedmiotu nawiązuje kontakt z nami poprzez komunikator internetowy lub na adres mailowy. Informując o dokonaniu płatności za towar przesyła link, a kliknięciem w niego sprzedający ma potwierdzić płatność by sfinalizować transakcję. Usypia naszą czujność, ponieważ wydaje nam się, że oczekując zapłaty za wystawiony przedmiot nic nie grozi naszym środkom finansowym. Tymczasem link przenosi nas na stronę, na której wymagane są dane logowania na nasze konta bankowe. Podając je padamy ofiarą oszusta, który mając do nich dostęp może na nasze dane zawrzeć umowę kredytu gotówkowego, czy też bezpośrednio ,,ściągnąć" pieniądze z naszego konta. W momencie osiągnięcia celu kontakt z ,,kupującym" nagle się urywa. Okazuje się, że oprócz braku wpłaty za sprzedawany przez nas przedmiot, z naszego konta zniknęły zgromadzone na nim pieniądze.
Policja apeluje! Przestrzegajmy przedstawionych poniżej zasad podczas zakupów i sprzedaży on-line:
-
kupuj z zaufanych źródeł – korzystaj z marek i sklepów, które znasz,
-
sprawdź opinie i oceny – szczególnie mając do czynienia z nieznanymi sklepami i indywidualnymi sprzedawcami
-
pomyśl dwa razy zanim zapłacisz- upewnij się, że rozumiesz ryzyko zakupów on-line
-
nie wysyłaj pieniędzy komuś kogo nie znasz – jeśli to możliwe zastrzegaj sobie prawo do odbioru towaru w pierwszej kolejności
-
kontroluj opłaty cykliczne- zanim podasz dane swojej karty aby zapłacić za stałą usługę przez internet, dowiedz się jak możesz ją zatrzymać
-
upewnij się, że transfer danych jest bezpieczny – podczas przeglądania stron internetowych używaj protokołów HTTPS i SSL. Pamiętaj, sam symbol kłódki nie świadczy o tym, że strona internetowa jest legalna.
-
sprawdź bezpieczeństwo płatności – korzystaj z witryn, które korzystają z systemów pełnego uwierzytelniania( taki jak Verified by Visa/ MasterCard Secure Code).
-
Korzystając z narzędzi autoryzacyjnych przesyłanych sms-em z banku, sprawdzaj czy treść sms-a jest zgodna z rodzajem transakcji, którą chcesz wykonać.
-
przed potwierdzeniem płatności sprawdź czy kwota, jaką chcesz przekazać zgadza się z tą, którą chcesz przelać,
-
zwracaj uwagę na poprawność językową potencjalnego nabywcy (podczas korespondencji cyberprzestępcy posługują się głównie „łamaną” polszczyzną).
-
nie klikaj w linki, które przychodzą do Ciebie w wiadomościach
-
wpisuj samodzielnie adres internetowy serwisu sprzedażowego lub banku
-
ustaw sobie limity jednorazowych transakcji przelewów internetowych
-
nigdy nie wysyłaj nikomu kopii swojej karty, numeru karty, kodu PIN, pocztą elektroniczną.
Pamiętaj, że Internet, jak każde inne miejsce, nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i czujności. Nie pozwól złapać się w pułapkę zastawioną przez cyberprzestępców!
Dagmara Mościńska