Przed nami Święta Wielkanocne, a więc czas zakupów, porządków, a przede wszystkim odwiedzin swoich rodzin i najbliższych. W natłoku obowiązków i świątecznych spraw zapominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa stając się niejednokrotnie ofiarami przestępców.

Złodzieje świętują inaczej

Chcąc spędzić bezpiecznie święta musimy być ostrożni i zachować zdrowy rozsądek. Wszelkie roztargnienia nie służą naszemu bezpieczeństwu.

Pamiętajmy, że złodziej nie traci okazji

Bądź ostrożny w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty - gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu.

ABY nie stać się łupem kieszonkowca, w miejscach niebezpiecznych pamiętaj:

  • trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie

  • nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach

  • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować

  • jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy - unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym

  • nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb

  • płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy

  • podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment

  • zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej

  • zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni.

Przedświąteczny czas w podróży

TRANSPORT PUBLICZNY - Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, wykorzysta do podróży środki komunikacji publicznej spędzi w drodze setki kilometrów. W czasie podróży pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. Uważajmy na dworcach i przystankach, zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Jeśli jesteśmy w posiadaniu większej gotówki nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia.

TRANSPORT PRYWATNY - w tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa stan techniczny naszego pojazdu. Jeżeli wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić w jakim stanie się znajduje. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu, to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu. Czasem warto dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Ryzykowny Śmigus-dyngus

Niewłaściwe zachowania osób podczas zwyczaju wielkanocnego jakim jest „Śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodują często naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Opiekunowie powinni nauczyć dzieci, i młodzież, że „Lany Poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Taka zabawa nie powinna odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Bezpieczne mieszkanie

Pamiętaj, że kiedy Ty cieszysz się świątecznym wypoczynkiem na wyjeździe - złodziej czuwa nad twoją nieuwagą. W takiej sytuacji najlepszym zabezpieczeniem naszego mieszkania jest życzliwy sąsiad. Jeśli możemy, zróbmy mu tę samą przysługę. PAMIĘTAJ:

  • Zanim wyjedziesz na dłużej - poproś osoby, do których masz zaufanie - zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem.

  • zabezpiecz mieszkanie, przede wszystkim zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu

  • staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki

  • pamiętaj o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem

  • gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania - niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom Policję

Monika Różycka