Oczko wodne lub mały staw rybny jest w zasięgu każdego. Takie zbiorniki wodne od dawna cieszą się rosnącą popularnością i dodają elegancji i uroku w ogrodach i ogródkach. Wykonać oczko wodne można na dwa sposoby. Jednym z nich to kupno gotowej formy a drugi zakup folii. Druga opcja jest o tyle wygodniejsza, że folię dopasujesz do terenu i stworzysz zbiornik wodny dokładnie taki jaki wymarzyłeś. Od czego zacząć, jeśli planujesz wykonanie go w swoim ogrodzie?
Najpopularniejsze folie do oczek wodnych
Często stosowana folia do oczka wodnego jest ta z polietylenu. Stosowana jest do mniejszych zbiorników, takich, w których z łatwością będzie w przyszłości możliwa konserwacja. Materiał ten należy co kilka sezonów wymieniać, bo tyle czasu mniej więcej wytrzymuje. Materiał ten jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Częsta i długotrwała ekspozycja na światło słoneczne lub wystawienie na oddziaływanie mrozu może spowodować pękanie folii. To wszystko powoduje, że najpopularniejszym materiałem jest wykładzina z polichlorku winylu. To pewnego rodzaju kompromis między ceną a jakością. Jest ona wytrzymalsza od tej z polietylenu, jednakże w tym wypadku też należy osłonić materiał przed oddziaływaniem promieni słonecznych. Wykładzina pozwala na realizację projektu większego zbiornika, o pojemności powyżej 10 tysięcy litrów. Budując większy staw, należy zastosować grubszą wykładzinę. Zaleca się pod nią wyłożyć warstwę włókniny, aby uniknąć przebicia przez korzenie oraz ostre kamienie. Należy także jej brzegi, wystające ponad poziom wody, przykryć, aby osłonić od słońca.
Profesjonalna folia do oczka wodnego
Najtrwalszym na rynku materiałem do budowy przydomowych stawów jest membrana EPDM. Potrafi przetrwać długie lata, jej żywotność szacuje się na około 30 lat. Jest bardzo plastyczna, dlatego masz możliwość dokładnie dostosować ją do swojego projektu. Ta profesjonalna folia do oczka wodnego jest odporna nawet na ekstremalne działanie warunków atmosferycznych. Nie straszny jej przedział temperatur od -450 do 500 stopni Celsjusza. EPDM ma wiele zalet poza swoją wytrzymałością. Jest łatwa w montażu, ponieważ rolki, w jakich jest pakowana, mają szerokość do prawie ośmiu metrów. Dzięki temu nie rzadziej zachodzi konieczność łączenia ze sobą dwóch kawałków membrany, a jak wiadomo, na łączeniach dno oczka wodnego będzie najsłabsze.
Najnowsze rozwiązanie dla profesjonalistów
Wybór folii do oczka wodnego jest bardzo duży. To na co powinieneś się zdecydować, zależy przede wszystkim od potrzeb oraz budżetu. Rosnącą popularnością cieszy się ostatnio mata betonitowa. Takie maty są bardzo trwałe, niestraszne im są ani warunki atmosferyczne, ani ryzyko przecięcia przez korzenie, kamienie, a nawet szkło. Tak samo, jak membrana EPDM, mata betonitowa jest bardzo elastyczna a jedno, o czym należy pamiętać to, żeby nie moczyć jej przed montażem. Swoich właściwości nabierania po zalaniu wodą, dlatego to tak bardzo ważne.
Jak serwisować oczko wodne?
Jeśli zdecydujesz się na matę betonitową lub membranę EPDM to jest mała szansa na to, żeby dno uległo uszkodzeniu. Jeśli jednak budżet na to nie pozwoli lub po prostu nie ma potrzeby użycia tak zaawansowanych materiałów, to może się okazać, że folia do oczka wodnego ulegnie przetarciu. Na rynku jest dostępnych wiele zestawów naprawczych do folii. W wypadku PCV, powierzchnie uszkodzone zgrzewa się ze sobą, ale istnieją też łaty, za pomocą których w prosty sposób usuniesz uszkodzenie. Warto jednak głęboko zastanowić się nad wyborem mocniejszego materiału, ponieważ będzie on gwarancją trwałości.