Przepisy prawa nakładają na każdą osobę, która w Polsce osiąga dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, musi co roku złożyć odpowiednią deklarację. W ich jednak zakresie mieszczą się również zapisy dotyczące możliwości stosowania wielu różnorodnych odliczeń. To właśnie dzięki nim mamy możliwość zapłacenia mniejszego podatku lub otrzymania maksymalnego zwrotu. To, jakie dokładnie w danym roku obowiązują, uzależnione jest od decyzji władz państwowych w tym zakresie. Obecnie można wyróżnić odliczenia w postaci darowizn, jak np. darowizna na komputery przenośne, krwiodawstwo czy odbudowę zabytków, a także składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej jednak wykorzystuje się ulgi. W tym roku można wyróżnić ich dziewięć rodzajów: ulga dla młodych, na dziecko (prorodzinna), termomodernizacyjna, rehabilitacyjna, na Internet, abolicyjna, na IKZE, e-TOLL oraz B+R. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia: ulga B+R na badania i rozwój. Warto zatem zadać pytanie komu ona przysługuje, jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać oraz jakie są limity?
Ulga B+R — dla kogo?
Omawiana ulga B+R na badania i rozwój, skierowana jest do konkretnie wskazanego w przepisach prawa grupy osób. Możliwość jej zastosowania mają więc osoby, które uzyskują dochody z działalności gospodarczej:
- Opodatkowane skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym, oraz
- Prowadzone w zakresie badawczo-rozwojowym (B+R).
Aby więc możliwe było jej zastosowanie, konieczne jest spełnienie tych dwóch wyżej wymienionych warunków łącznie. W praktyce oznacza to, że możliwość jej zastosowania mają wszyscy przedsiębiorcy, rozliczający się na następujących formularzach deklaracji:
- PIT-36;
- PIT-36L;
- PIT-36S;
- PIT-36LS.
Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi?
Aby możliwe było skorzystanie z ulgi B+R konieczne jest spełnienie określonych warunków — podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów ulg. Jej istotą jest odliczenie od podstawy opodatkowania części kosztów uzyskania przychodów, w związku z tą działalnością. Wskazane koszty, są kosztami kwalifikowanymi. Aby zatem z niej skorzystać, należy je ponieść. To, co się do nich zalicza, jest szczegółowo wyróżnione, a więc w tym katalogu można wskazać m.in. na wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w związku z działalnością B+R i koniecznymi do opłacenia składkami (w związku z zawarcie umowy o pracę), koszty uzyskania i utrzymania patentu czy wydatki na nabycie sprzętu specjalistycznego.
Jeżeli więc prowadzimy taką działalność, warto sprawdzić, co dokładnie mieści się pod pojęciem "koszty kwalifikowane" i czy w związku z tym można dalej rozważać zastosowanie tej ulgi w naszej rocznej deklaracji.
Limity ulgi B+R
W przypadku zastosowania tej ulgi, w przepisach prawa wskazana jest kwota kosztów kwalifikowanych, której wysokości nie można przekroczyć, aby z niej skorzystać. Co do zasady można wskazać na 100% kosztów kwalifikowanych, czy jednak dojdzie się do 150%, zależy już od tego, czy np. jesteśmy mikro przedsiębiorcą oraz kilku innych czynników.