Dzisiaj lampy nie są już jedynie źródłem niezbędnego nocą oświetlenia. Pełnią we wnętrzach niezwykle ważną rolę - funkcjonalną i dekoracyjną. Światło wyznacza strefy, akcentuje elementy wyposażenia, nadaje aranżacjom charakter. Dlaczego warto dobierać lampy w sposób przemyślany?
Funkcjonalność strefowego oświetlenia
Kiedy popularne stały się przestronne wnętrza typu open space, na nowo doceniona została rola oświetlenia pomieszczeń. Oglądając przeciętny współczesny salon - najczęściej połączony z jadalnią i kuchnią - dostrzegamy co najmniej kilka źródeł światła. Jest kilkupunktowa lampa nad stołem jadalnianym, lampa podłogowa przy kanapie, podświetlenie blatów i szafek w kuchni, a także główne źródło światła nad kącikiem wypoczynkowym pokoju dziennego. Każda z tych opraw pełni przede wszystkim rolę praktyczną: oświetla wnętrze, pozwala komfortowo przygotowywać i spożywać posiłki, dba o zdrowie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji. Nie musimy korzystać ze wszystkich lamp jednocześnie, ale ich mnogość sprawia, że oświetlenie wnętrza dopasowuje się do naszych indywidualnych potrzeb. To wygodne, praktyczne i ekologiczne rozwiązanie.
Lampa nadaje wnętrzu charakter
Współczesnym lampom nie sposób odmówić pięknego wyglądu i różnorodności. Oprawy i abażury tworzone są z wielu odmiennych materiałów - ze szkła, z drewna, z wikliny, z bambusu, z metalu, z tworzyw sztucznych czy niebanalnych połączeń surowców naturalnych i syntetycznych. Spotykamy lampy w wielu stylach aranżacyjnych - skandynawskim, industrialnym, klasycznym, glamour czy rustykalnym. Każdy model ma na celu dopasować się do aranżacji lub wręcz przeciwnie, nadać jej inny charakter. Dzięki temu czasami wystarczy wymienić jedną oprawę żarówki, dodać kinkiety do sypialni, aby pomieszczenie zostało odświeżone, nabrało elegancji lub stało się bardziej nowoczesne.
Jak dopasować lampę do wnętrza?
W praktycznie każdym pomieszczeniu najlepiej jest zdecydować się na kilka źródeł światła, które będą wzajemnie się uzupełniać. W łazience będzie to jedna lampa sufitowa i kinkiety ścienne, w sypialni główna lampa wisząca i lampka stojąca na szafkę nocną, a w salonie elegancki wiszący abażur i lampa połogowa do czytania lub oglądania telewizji. Wygląd takiego dekoracyjnego wyposażenia wnętrza warto dopasować do stylu aranżacyjnego, jaki panuje już w pomieszczeniu. Jeśli mamy do czynienia z ciepłym wystrojem skandynawskim, retro czy rustykalnym, wybierajmy oprawy z naturalnych materiałów, jak wiklina, drewno czy tkaniny. Z kolei w nowoczesnym, surowym mieszkaniu idealnym dopełnieniem aranżacji będzie równie charakterystyczna lampa z metalową lub szklaną oprawą. Ciekawą kategorię stanowią też lampy w stylu glamour, odznaczające się zjawiskowym połyskiem i oferujące przy tym niesamowite efekty oświetleniowe. Na taką lampę można zdecydować się nie tylko w szykownej aranżacji, ale również w przypadku wystroju, któremu brakuje tej pożądanej nuty luksusu.
Kiedy wybrać lampę designerską?
Designerska, znaczy funkcjonalna i jedyna w swoim rodzaju - taki charakter mają lampy określane mianem designerskich. Wyróżnia je futurystyczny wygląd, który nie traci walorów praktycznych, za to przyciąga unikalnym projektem, nadającym wnętrzu niezwykły styl. Przykładem takich opraw będą produkty włoskiej marki Artemide lampy, które powstają na bazie wizji największych artystów. Taką formę źródła światła można dobrać do aranżacji nowoczesnej, bardzo często stanowiącej "gładkie tło" dla ekskluzywnych dodatków. Z lampami designerskimi każdy wystrój nabiera charakter, którego nie spotyka się nigdzie indziej.