Czas rodzinnych wyjazdów sprzyja przestępczej aktywności. Policjanci ostrzegają przed złodziejami czyhającymi na nasz majątek. Kradzieży z włamaniem można uniknąć przestrzegając kilku prostych zasad.
Przed nami ferie zimowe, czas rodzinnych wyjazdów, radości ze wspólnego aktywnego relaksu. Jednak nasza dłuższa nieobecność w miejscu zamieszkania może nas narazić na zagrożenie jakim jest kradzież z włamaniem. W okresie zimowym szybko robi się ciemno co daje szansę złodziejom być niezauważonymi. Rozkojarzenie przed długo oczekiwanym wyjazdem osłabia naszą czujność. W pośpiechu zapominamy sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, okna, włączyliśmy alarm. Dzieląc się relacjami z naszego wyjazdu w mediach społecznościowych nieświadomie przekazujemy złodziejom informacje, że w domu nikogo nie ma. Poczekajmy z zamieszczaniem zdjęć do naszego powrotu. Zadbajmy o bezpieczeństwo by nie paść ofiarą przestępczej działalności.
Pamiętaj! Nie zachęcaj złodzieja!
Sprawcy dostają się do domów przez okna lub balkon. Łupem padają najczęściej pieniądze i biżuteria. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, w godzinach popołudniowych i wieczornych, rzadziej w nocy. Funkcjonariusze na spotkaniach z mieszkańcami informują, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tych przestępstw jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad prewencyjnych. Przypominają, że wychodząc z domu zawsze należy sprawdzić czy drzwi i okna są zamknięte, apelują o nie zostawianie w domu gotówki, biżuterii, szczególnie jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas. Nie wystawiajmy w oknach przedmiotów, które mogą być łatwym łupem dla sprawcy. Niewiedza na temat znajdującego się w środku mienia, może złodzieja zniechęcić. Poprośmy swoich bliskich, zaufanego sąsiada, o opiekę nad naszym domem czy mieszkaniem.
Zabezpiecz swój dom:
-zamek profesjonalnej firmy to połowa sukcesu przy zabezpieczeniu wejścia, zawsze należy montować minimum dwa zamki różnych producentów. Warto zastosować nietypowe i zróżnicowane zamki.
- drzwi wejściowe do obiektu muszą być prawidłowo osadzone, ich konstrukcja powinna uniemożliwić wyłamanie i wyważenie.
- okna mogą być zabezpieczone dodatkowo zewnętrznymi roletami aluminiowymi. Można zamontować też kraty, które z pewnością utrudnią zadanie włamywaczom.
- system nadzoru wizyjnego pozwoli na obserwację poszczególnych pomieszczeń i osób przebywających na terenie obiektu
- montaż kamer na obiekcie i wokół niego pozwoli skutecznie odstraszyć złodzieja
-system sygnalizacji włamania i napadu – musi być tak dobrany aby mógł szybko powiadomić ochronę fizyczną o próbie wtargnięcia na obiekt
-przed wyjazdem zdeponuj w banku posiadaną gotówkę i inne wartościowe przedmioty. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót.
-uważaj !- media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.
W działaniach profilaktycznych stróże prawa mówią społeczeństwu o możliwości korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także o zgłaszaniu dzielnicowemu wszelkich niepokojących sygnałów wzbudzających niepokój mieszkańców w omawianym zakresie, takich jak obce samochody, nieznane nam osoby wchodzące na podwórko, niecodzienne sytuacje w okolicy miejsca zamieszkania. Policjanci radzą by o dłuższym wyjeździe informować rodzinę lub sąsiadów z prośbą o zwrócenie uwagi na opuszczane domostwa.
Pomyśl wcześniej i zabezpiecz własny dom! Nie musisz być ofiarą włamania!
Dagmara Mościńska