Biblioteka Piotrków Trybunalski: Podsumowanie zakupu nowości wydawniczych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Mamy przyjemność poinformować Was, iż do zbiorów**** MBP oraz Filii nr 1ze środków NPRCz 2.0. ogółem zakupiono 2 417 woluminów na kwotę 57 000 tysięcy złotych. Audiobooków przybyło 104 woluminy na kwotę 1 797,31 zł., natomiast książek 2 313 egz. na sumę 55 202,69 zł. Wśród zakupionych woluminów dominowała literatura piękna (1 275 egzemplarzy dla czytelników dorosłych oraz 511 dla dzieci i młodzieży). Literatury popularnonaukowej dla dorosłych przybyło 490 woluminów, natomiast dla dzieci i młodzieży 37. W zakupie audiobooków również przeważa literatura piękna (95 wol.), natomiast popularnonaukowa to 9 wol.
Cele projektu poszerzanie oferty biblioteki o nowości wydawnicze (zarówno książki drukowane jak i audiobooki) zostały przez bibliotekę w 100% zrealizowane. Dzięki środkom z dotacji bibliotekarze systematycznie powiększali i aktualizowali zasoby biblioteczne. W ramach projektu zakupiono bardzo różnorodną literaturę przede wszystkim literaturę piękną dla dorosłych (ok. 55%), młodzieży (ok.10%) i dzieci (12%), ale także literaturę popularnonaukową (dorośli ok. 21%, ok 2% młodzież i dzieci). W przypadku audiobooków zdecydowanie więcej przybyło literatury pięknej (91%), natomiast popularnonaukowej 9%. Wśród zakupionych książek i audiobooków zdecydowana większość to pozycje o tematyce obyczajowej i sensacyjnej. Powiększyła się także baza komiksów dla dzieci, młodzieży i dorosłych (liczy już ponad 2 200 woluminów). W ramach programu zakupiono ponad 50 egzemplarzy komiksów (w tym klasykę komiksy: Spider Man, Conan, Kapitan Ameryka czy chociażby wybrane tytuły Aghaty Christie w formie komiksu). Odnowione zostały zasoby lektur szkolnych o tytuły, które np. dawno nie były. Dokupione zostały kontynuacje tomów, a także pozycje, na które jest najwięcej oczekujących czytelników. Dużym zainteresowaniem odbiorców cieszą się wydawnictwa dotyczące zdrowego odżywiania, tematyki hand made, Covid-19, zdrowia, kulinariów, religii. Popularne są nadal książki o tematyce biograficznej ( np. biografia Julii Roberts, księżnej Diany, Lennego Kravitza, rodziny Wedlów). Przy zakupie książek kierowano się przede wszystkim sugestiami czytelników , którzy składali swoje propozycje zakupu poprzez system biblioteczny lub bezpośrednio u bibliotekarza, ofertami wydawniczymi i rankingami na popularnych portalach internetowych tj. Czytam.pl, Lubimyczytać.pl.**** czy też rankingami , zamieszczanymi na stronach dystrybutorów, tj. Empik
Grupą odbiorców docelowych byli czytelnicy i użytkownicy naszej biblioteki, którzy w ramach wsparcia NPRCz 2.0 mogli skorzystać z aktualizowanej w trybie ciągłym i systematycznie uzupełnianej o nowości wydawnicze naszej oferty. Dzięki środkom z NPRCz 2.0 czytelnicy właściwie bez ograniczeń mogli wpływać na to, co ma znaleźć się w zasobach naszej biblioteki, zarówno jeśli chodzi o książki drukowane, jak i audiobooki. Wypożyczenia audiobooków w porównaniu do 2020 wzrosły o 416 egzemplarzy. Duży wzrost odnotowano także w ilości wypożyczeń literatury pięknej dla dorosłych w porównaniu do 2020 wzrosły o ponad 5 000 woluminów. 55% wypożyczeń to literatura piękna dla dorosłych, 21% wypożyczeń to literatura piękna dla dzieci. Wiele tytułów zostało zakupionych i dokupionych dzięki dotacji z powodu dużej ilości oczekujących czytelników (np. na książkę R. Mroza Wybaczam ci czekają 23 osoby, na książkę Kajś Zbigniewa Rokity 10 osób, na Dług honorowy W. Chmielarza 19 osób, na Terapeutkę B.A.Paris 19 osób). Dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych pozwoliło także na zakup uzupełniający pozycji nominowanych do nagród (np. do Nagrody Literackiej NIKE) - z tego projektu zakupiono np. książki : Panny z Wesela, Lajla znaczy noc, Fuerte).
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim,
biblioteka.piotrkow.pl/n,podsumowanie-zakupu-nowosci-wydawniczych-narodowego-programu-rozwoju-czytelnictwa-2-0
Autor: krystian