Piotrkowscy policjanci apelują! Na drogach panują trudne warunki. Pojawiające się ujemne temperatury, opady śniegu, powodują, że nawierzchnia jest bardzo śliska. Nie daj się zaskoczyć!. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przygotuj swój pojazd do zimowych podróży.
Zimowe warunki wymagają od nas większej wyobraźni i refleksu na drodze. Brawura i nadmierna prędkość to wciąż jedne z głównych przyczyn wypadków drogowych i kolizji, szczególnie zimą kiedy to trudne warunki atmosferyczne weryfikują nasze umiejętności jazdy.
Śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu mogą doprowadzić do wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, a w konsekwencji do tragedii. Funkcjonariusze przypominają, że oprócz podstawowej zasady dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze, zimą należy zachować większy niż zazwyczaj odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Da nam to więcej czasu i miejsca do hamowania, by uniknąć zdarzenia drogowego. Pamiętajmy również o tym, żeby zadbać o stan techniczny naszego pojazdu. Wymieńmy opony na zimowe, które różnią się od letnich szczególnie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa poniżej pewnych temperatur nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Pamiętajmy, iż opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno mówi nam o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Poruszając się pojazdem kierowca musi mieć także zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji czy oświetlenia drogi. W związku z powyższym niedopuszczalna jest jazda samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym.
Kilka rad, których przestrzeganie uchroni nas przed niebezpieczeństwem na zimowych drogach:
- pamiętajmy, że jezdnie mogą być śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne.
- uważajmy w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska.
- zachowajmy ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich
- pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w takich warunkach nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
- słuchajmy również komunikatów radiowych i telewizyjnych o aktualnych warunkach panujących na drogach w poszczególnych regionach.
Dagmara Mościńska