Ogrody zimowe to budynki kubaturowe przylegające do domu. Były znane od wieków, jednak na przestrzeni lat zmieniły się ich funkcje. Pierwotnie tworzono je jako oranżerie w domach bogatych mieszczan i arystokracji. I choć dziś idea ogrodów zimowych jest inna, nadal zachwycają swoim luksusowym charakterem.
Wersal i Łazienki Królewskie - to niejedynie miejsca, gdzie znajdziesz dawne ogrody zimowe
Historia ogrodów zimowych jest naprawdę długa. Sięga nawet 1615 roku, kiedy Maria Medycejska, małżonka króla francuskiego Henryka IV, sprowadziła z Włoch do Francji 250 drzewek pomarańczowych, limetowych i cytrynowych. Ogród zimowy, który dla nich zbudowano, miał być miejscem służącym do przechowywania egzotycznej roślinności. Pouczono więc wytrawnego ogrodnika, jak ma doglądać drogocennych drzewek.
Za czasów panowania króla Ludwika XIV w Wersalu pod Paryżem powstała najsłynniejsza i zarazem najpiękniejsza oranżeria.
W Polsce do najbardziej znanych oranżerii zaliczają się pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich i rokokowa budowla w Radzyniu Podlaskim.
Już XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze prywatne ogrody zimowe. Na początku XX wieku budowle te popadły w zapomnienie, po to, aby przypomniała sobie o nich architektura drugiej połowy XX wieku.
Nowoczesne materiały i bogate aranżacje zachwycają najbardziej wyszukane gusta.
Podaruj sobie odrobinę luksusu i zbuduj ogród zimowy. My podpowiemy Ci jak urządzić go wygodnie i gustownie.
Funkcje ogrodów zimowych w nowoczesnych budynkach
Wiesz już, że ogrody zimowe dawniej były oranżeriami. Obecnie współczesne techniki budowlane pozwalają tworzyć ogrody zimowe w przestronnych miejskich apartamentach, w okazałych rezydencjach poza miastem, w budynkach z obszernym patio czy tarasem.
Ogród zimowy poprawia estetykę całego budynku, podnosząc zarazem jego wartość rynkową. Zaaranżujesz w nim pokój do podejmowania gości, gabinet, jadalnię lub nawet salonik muzyczny. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.
Ogrody zimowe to pomieszczenia, które można urządzić w różnym stylu. Od skandynawskiego, przez afrykański, po japoński.
Jak zaaranżujesz ogród zimowy?
Tak, jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od Ciebie - Twoich upodobań i Twojego gustu. Jednak ogród zimowy może stać się miejscem, które będzie służyło do całorocznego wypoczynku. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na pomieszczenie ogrzewane, czyli ciepły ogród zimowy.
Skandynawskie ogrody zimowe - przestrzenie pełne światła
Surowa przyroda krajów Północy natchnęła wielu projektantów wnętrz do aranżacji ogrodów zimowych rodem z mroźnej Skandynawii. Nie obawiaj się, że skandynawski ogród zimowy nie będzie pasował do Twojego budynku. Ten styl idealne łączy się z innymi. Co go wyróżnia? Jasne, czyste barwy, bogactwo światła i funkcjonalność. Postaw na meble z jasnej brzozy lub złotawej sosny. Oczywiście warto dobrać odpowiednie dodatki - narzuty i poduszki ze skandynawskimi ornamentami i wzorami.
Roślinność w skandynawskim ogrodzie zimowym to nie egzotyczne drzewka owocowe, ale proste, polne kwiaty takie jak wrzos czy pachnący jałowiec.
Ogrody zimowe w stylistyce Dalekiego Wschodu
Aranżując dalekowschodni ogród zimowy, postaw na roślinność charakterystyczną dla tych rejonów. Co się sprawdzi? Na pewno figowce, wiecznie zielone bambusy, chińska herbata, kamelie czy azalie. Idealnie będą wyglądały rattanowe meble, połyskliwe tkaniny czy duże malowane lampiony.
Afrykański ogród zimowy
Jeśli nie chcesz, aby ogrodnik poświęcał zbyt wiele czasu na pielęgnację roślinności w ogrodzie zimowym, wybierz kaktusy lub inne sukulenty. A jak sprawić, aby ogród zimowy nabrał nieco afrykańskiego klimatu? Hebanowe meble, kamienne płyty w odcieniu terakoty, dodatki takie jak figurki wojowników i zwierząt (antylop, lwów czy słoni) dopełnią całość.
Niezależnie od tego, jak zaaranżujesz swój ogród zimowy, pamiętaj, że pomieszczenie to może stać się najpiękniejszym miejscem w domu. Budynek kubaturowy przylegający do Twojej rezydencji to luksus, na który warto sobie pozwolić.