Lekarz – opis zawodu

Pierwszym i podstawowym krokiem, by zostać w Polsce lekarzem, jest ukończenie odpowiednich studiów medycznych. Te dzielą się na początkowy segment ogólny, który wprowadza w tajniki medycyny, uczy podstawowej siatki pojęciowej, budowy ciała człowieka, specyfiki chorób i patologii oraz wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych układów. W trakcie studiów wybrać trzeba jedną z licznych specjalizacji, najbardziej popularne to chirurgia, kardiologia, okulistyka czy anestezjologia, ale też psychiatria czy stomatologia. Studia trwają sześć lat i nie należą do najłatwiejszych.

Szerszy opis zawodu lekarza jest dostępny w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-lekarza-co-robi-lekarz-jaki-jest-zakres-obowiazkow-lekarza/.

Lekarz – uprawnienia zawodowe

Jeszcze podczas studiów przyszły lekarz ma do zaliczenia szereg zajęć praktycznych, które odbywają się w szpitalach czy ośrodkach zdrowia. To plus ukończenie studiów jest dopiero pierwszym krokiem do uzyskania uprawnień zawodowych. Okręgowa izba lekarska, na wniosek absolwenta medycyny, wydaje mu ograniczone prawa do wykonywania zawodu, po czym czekają go długie miesiące wyrabiania specjalizacji, odbywania praktyk pod okiem doświadczonych lekarzy. Plany tych praktyk są bardzo rozbudowane i podzielone na etapy trwające od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Każda specjalizacja ma swój własny plan praktyk. W sumie owe staże trwają około 13 miesięcy a ich zaliczenie, uprawnia do przystąpienia do ostatecznego egzaminu zawodowego o uzyskanie pełni uprawnień lekarskich. Wniosek o egzamin, absolwent składa do Centrum Edukacji Medycznej. Oczywiście na tym nie musi kończyć się rozwój zawodowy – możliwe jest zdobywanie kolejnych stopni naukowych, specjalizacji i uprawnień, z czym wiążą się kolejne tygodnie i miesiące praktyk.

Więcej o tym jak zostać lekarzem znajdziesz na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-lekarzem/.

Lekarz – obowiązki zawodowe

Podstawowe zadanie lekarza to opieka nad pacjentami oraz leczenie ich chorób. Odbywa się to poprzez przeprowadzanie wywiadu z pacjentem, ustalanie jego dokładnego stanu zdrowia, wykonywanie specjalistycznych badań oraz stawianie diagnozy. Następnie lekarz przejmuje nadzór nad prowadzoną terapią, dobiera środki terapeutyczne oraz lekarstwa, wypisuje recepty. Niektóre specjalizacje – na przykład chirurg lub kardiochirurg przeprowadzają specjalistyczne operacje. Praca ma charakter zmianowy, odbywa się nie tylko w dni robocze, lecz także w nocy, w święta i weekendy.

Lekarz – zatrudnienie i zarobki

Lekarze znaleźć mogą zatrudnienie we wszystkich instytucjach i placówkach służby zdrowia – szpitale, kliniki, ośrodki zdrowia, centra zdrowia psychicznego, poradniach specjalistycznych. Zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Zarobki lekarza zależne są od doświadczenia, specjalizacji, stopnia naukowego oraz stażu pracy. Początkujący lekarze stażyści zarabiają 2600 zł brutto. Ci bardziej doświadczeni najczęściej w przedziale 3500 – 8500 zł brutto. Oprócz tego przyznawane są dodatki za funkcje, na przykład ordynatora oddziału szpitalnego.

Lekarz – własny gabinet lekarski

Wielu lekarzy, zwłaszcza tych posiadających doświadczenie i nieco kapitału, wybiera samodzielną praktykę poprzez prowadzenie własnego, prywatnego gabinetu. Żeby go otworzyć, potrzeba jest zgoda Izby Lekarskiej, służb sanitarnych, odpowiednio przygotowany lokal, specjalistyczny sprzęt i personel.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/praktyka-lekarska-lekarz-zatrudniony-na-etacie-czy-wlasna-dzialalnosc-co-jest-lepsze-dla-lekarza/