Odzież robocza i ochronna - podział i zalety użytkowania

Każda praca oraz hobby rządzi się swoimi prawami. Najważniejszym aspektem niezależnie od wykonywanego przez nas zawodu jest nasze bezpieczeństwo i komfort w pracy. Poniżej przedstawiamy rodzaje, cechy oraz zalety odzieży roboczej i ochronnej.

Czym jest odzież ochronna?

Istnieją profesje, które charakteryzują się większym ryzykiem uszkodzenia ciała niż w przypadku innych grup zawodowych. Przykładami osób narażonych na podwyższone ryzyko niebezpieczeństwa są specjaliści pracujący na stanowiskach takich jak m.in. mechanik, stolarz, budowlaniec, drwal, czy alpinista przemysłowy. Odzież ochronna ma na celu zabezpieczenie części ciała, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływać na ogólne bezpieczeństwo użytkownika poprzez elementy odblaskowe. Taka odzież robocza zapewnia komfort pracy bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Podział odzieży roboczej

W zależności od wykonywanej przez nas pracy preferowana będzie inna odzież robocza. Dzieje się tak ze względu na różne potrzeby użytkowników. Wśród ochronnej odzieży roboczej wyróżniamy:

  • Spodnie i spodnie na szelkach – są stosowane przez większość użytkowników odzieży roboczej. Spodnie są wykonywane z różnej grubości materiału, dzięki czemu możemy wybrać model odpowiednio do naszych potrzeb i panującej temperatury w naszej pracy. Spodnie na szelkach świetnie sprawdzają się w przypadku prac fizycznych, ponieważ stale chronią nasze plecy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przeziębieniami wynikającymi z zawiania gołych pleców.
  • Bluzy i kurtki – wśród nich rozróżniamy przede wszystkim odzież wodoodporną i polary. Większość bluz i kurtek roboczych posiada wstawki odblaskowe. Dostępne są także specjalne kurtki ostrzegawcze.
  • Koszulki i koszule – są używane przede wszystkim w sezonie letnim oraz wśród osób pracujących w ciepłych warunkach, dla których odzież pełni jedynie funkcję ochronną skóry, a nie dodatkową warstwę termiczną.
  • Fartuchy – ich zadaniem jest ochrona termiczna użytkownika oraz chronienie codziennych ubrań przed zabrudzeniami i uszkodzeniami wynikającymi z np. pracy z chemikaliami.
  • Skarpety – ciepłe skarpety to podstawa komfortowego ubioru do pracy fizycznej. Buty robocze są dość twarde i nieelastyczne, a odpowiednie skarpetki poprawiają komfort ich użytkowania
  • Rękawice – dłonie są najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią ciała. Dlatego warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne, które będą barierą termiczną naszych dłoni oraz tarczą przed mechanicznymi i żrącymi czynnikami.
  • Na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ znajdziesz więcej rodzajów odzieży roboczej i ochronnej.

Zalety odzieży roboczej i ochronnej

Odzież robocza to strój, w którym wielu z nas spędza dużą część swojego życia. Zaletami odzieży roboczej i ochronnej są:

  • Zabezpieczenie skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi
  • Wysoki komfort użytkowania (ubrania te są stworzone do pracy)
  • Ochrona termiczna ciała
  • Funkcjonalność odzieży roboczej (duża ilość kieszeni)

niezależnie od wykonywanej przez nas czynności powinniśmy dbać o siebie i swoje zdrowie. Odzież ochronna pomoże nam w tym, by każdy dzień w pracy nie niósł za sobą potencjalnego zagrożenia.